За прв пат во Македонија М.А.Н. – МАКЕДОНСКИ АЛТЕРНАТИВНИ НАГРАДИ

  698
  5
  SHARE


  MAN Naslovna na FB

  Оваа година за прв пат луѓето кои долги години (некој од нив и повеќе од 25-30 год.), работат на авторска, алтернативна музика конечно ќе добијат признание за своето делување и музика.

  Bla-Bla-Logo-1

   

  Бла Бла ТВ на првите МАКЕДОНСКИ АЛТЕРНАТИВНИ НАГРАДИ – М.А.Н. ќе додели 30 награди  на повеќе бендови, издавачи, новинари, продуценти, 103- ка радио, како и институцијата М.К.Ц. – Младински Културен Центар . Сите награди оваа година се идентични , односно сите наградени ќе добијат награда “ЗА ОСОБЕН ПРИДОНЕС НА РАЗВОЈОТ НА МАКЕДОНСКАТА АЛТЕРНАТИВНА МУЗИКА ”. Наградени оваа година ќе бидат следните :

  • С.А.Ф
  • ЧИСТА ОКОЛИНА
  • АГО (МОУСТ ВАНТЕД , ТЕМНАТА СТРАНА)
  • ДА ЏАКА НАКОТ (ЛЕГИЈАТА)
  • ЛАСТ ЕКСПЕДИШН
  • МИЗАР
  • АРХАНГЕЛ
  • БЕРНАЈЗ ПРОПАГАНДА
  • ПМГ КОЛЕКТИВ
  • АНАСТАСИЈА
  • САНАТОРИУМ
  • СМАТ
  • Т.Б. ТРАЧЕРИ
  • СТРИНГ ФОРСИС
  • ГОРАН ТРАЈКОВСКИ- ГОТРА(ПАДОТ НА ВИЗАНТИЈА)
  • STRING FORCES
  • К.У.Р.
  • ЛОШИ ДЕЦА
  • ВЕРКА
  • МОЗАИК
  • САШКО ГИГОВ ГИШ( ЛА КОЛОНИ ВОЛВОКС)
  • КОНКВЕРИНГ ЛАЈОН
  • СУПЕРХИКС
  • БЛА БЛА БЛА
  • КИРИЛ ЏАЈКОВСКИ
  • ГУРУ ХАРЕ
  • ФОЛТИН
  • МУГЕР ФУГЕР
  • КАНАЛ 103
  • ФРЕШКО
  • ШУРБЕ
  • ЛОГИН (ПАСВОРД ПРОДУКЦИЈА)
  • ПМГ РЕКОРДИНГС
  • МЛАДИНСКИ КУЛТУРЕН ЦЕНТАР –М.К.Ц.
  • МИТЕ ДИМОВСКИ (ПРОДУЦЕНТ, СТУДИО ТРА ЛА ЛА )

  Манифестацијата  М.А.Н. ќе се одржи на 30 мај на ШКОЛКА, Градски парк со почеток од 12:00 и ќе трае до раните утрински часови. На овие награди покрај наградените учество ќе земат и други македонски бендови, диџеи и артисти.

  Ќе се постават професионално озвучување, осветлување и пунктови за продажба на пијалоци, како и пункт за продажба на музички албуми, маици, беџови и секаков материјал од бендовите.

  Ќе има и пункт за продажба на храна. Цените ќе бидат многу популарни, Пиво за 50 денари, сокови за 50 денари, вода 30 денари и.т.н.

   

  Целта на МАКЕДОНСКИТЕ АЛТЕРНАТИВНИ НАГРАДИ  е да станат традиционални, да се одржуваат секоја година, а веќе од наредната да има гласање за најдобар албум, сингл, видео спот, млад бенд во повеќе различни жанрови и категории.

   

  Ги покануваме сите да дојдат на 30 мај и да дадат поддршка на македонската алтернативна музика и култура,а со тоа да покажеме дека Скопје и Македонија имаат една од најјаките музички сцени на балканот.

  Бла Бла Телевизија - Нема да објавува коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција, кои содржат говор на омраза, како и коментари кои дискриминираат или вознемируваат на еден или повеќе од следниве основи: пол, род, социјално, национално или етничко потекло или припадност, и сексуална ориентација.

  5 КОМЕНТАРИ

  1. bd6s1M I wanted to start making some money off of my blog, how would I go about doing so? What about google adsense or other programs like it?.

  2. I simply want to say I am very new to blogging and site-building and really savored this blog. Almost certainly I’m planning to bookmark your website . You amazingly come with beneficial writings. Thanks for sharing with us your webpage.

  Напиши Нешто