7 историски личности кои беа невозможни да се убијат

Постојат луѓе кои беа невозможни да се убијат, а ова се 7 историски личности кои успеале да ја избегнат смртта многу пати.

7. Едвард Црнорадиот

1

Едвард Црнорадиот беше познатиот англиски пират кој, наводно, поседувал 14 жени, од кои повеќето не биле постари од 16 години. Имал обичај под брадата да запали цигара за да изгледа како да рима огин под неа со што ги заплашуваше непријателите. Тој избега во Северна Каролина за да уживат во своите украдени богатства. Издаден е откуп од 100 фунти за неговата главата. тој бил пет пати застрелан и 20 пати избоден со нож пред да падне мртов на палубата.

6. Пабло Ескобар

2

Беше на челото на колумбискиот нарко картел. Во 1989 година магазинот Forbes го прогласи за седмиот најбогат човек во светот. Тој е одговорен за околу 4.000 убиства во кои беа вклучени политичари, судии, полицајци. Ескобар бегал низ покривите од дождот на куршуми и покрај тоа не се предаде, туку се застрела во главата со цел да избегне апсење.

5. Нед Кели

3

Кели бил познат разбојник во Австралија кон крајот на 19-от век, и е одговорен за два големи грабежи на банка и за убиството на троица полицајци. Кели во сукобот со полицијата носел некој вид на метален оклоп. Додека остатокот од неговата банда загинаа во конфликтот, Кели за некое чудо преживеал. Тој бил уапсен и осуден на смрт. За време на изрекувањето на казната му кажа на судијата: “Ќе се видиме кога ќе одам.” Неколку недели подоцна судијата е пронајден мртов.

4. Леон Троцки

4

Троцки беше десната рака на Ленин кога болшевиците дојдоа на власт во Русија. Тој ја основа Црвената армија. Тој исто така беше отворен противник на Сталин, но беше протеран од Комунистичката партија, кога тој дојде на власт. Побегна во САД со цел да води анти-сталинистичка пропаганда, поради што Сталин одлучи да го отстрани. Меѓутоа САД не му даде азил, па избега во Мексико. Таму го пронајде убиецот испратен од сталин, Рамон Меркадер. Додека Троцки читал дома убиецот го удри со секира во главата. Но, ова само го налути Троцки, кој му плукна во лицето на убиецот. Наскоро започна борба, а бучава ја слушнале и неговите чувари кои го фатија убиецот. Троцки почина во болница.

3. Габриел Гарсија Морено

5

Претседателот на Еквадор во средината на 19-от век, бил основноположник на Конзервативната партија. Воведе закон со кој католицизмот стана официјална религија во Еквадор, и побара од секој во Владата да стане католик. Секако, ова не им се допадна на многу луѓе, поради што е решено да се ликвидира. Кога ја напуштил црквата во Кито, го нападна група на убијци вооружени со мачети. Морено претрпе сериозна рана на вратот, главата и рацете. И покрај тоа остана на нозе. Потоа напаѓачите испукаа шест куршуми во неговите гради. Пред да падне на земја претпре вкупно 14 рани. Дури и тогаш имаше сила со сопствената крв да напише “Богот не умра“.

2. Фердинанд Магелан

6

Португалскиот истражувач, првиот кој го обиколил светот и првиот Европеец кој стигна на Филипините. Таму тој бил погоден од отровна стрела, но продолжи да се бори. Откако беше погоден во лице со копје, во битката ги изгуби рацете и нозете пред да умре.

1. Распутин

d0b3d180d0b8d0b3d0bed180d0b8d0b9_d180d0b0d181d0bfd183d182d0b8d0bd_1914-1916b-3

Распутин бил отруен со цијанид, претепан, во него било пукано 3 пати, а неговото тело било фрлено во ладна река. Според обдукцијата тој сè уште бил жив под водата, почина од давење, а не од отровот и куршумите.

Категории
Шуш - Буш

ПОВРЗАНО