• Што е Фриганизам

  ...
 • Како да ги преживеете постите

  Што не смее, а што може и нема да се јаде за време на постите. Доаѓаат тие прекрасни денови кога ошавот, пченицата, лебот, зелникот (врвот) полжафчињата (фаворит ми се, не сум пробал…а кај има*?твоите дома прават и не си викнал?!) и сушените овошја, исто така и рибата се наше...
 • Хамбургер

  Гладен си? – Иди земи си Хамбургер од ROYAL BURGER !!!! Бон Апетит....
 • Месен ролат со макарони

  Абхазиски специјалитет кој одигра клучна улога во Грузиската ѓраѓанска војна, лесен за правење-многу калоричен.Време за подготовка-саат време, лапаат двајца.Легендата вели дека војската што имале конзумирано ролат имале повеќе 38% глупости во желудникот од стандардното. Потребни состојки: 600 гр. Мелено месо 500 гр.макарони 2 главици кромид 50 мл.сенф 3 китки...
 • Како да направите Јајца на Око ?

  Подготовка: Земате Две свежи 75 грамски јајца, (при купување пишува на опаковката …озбилно) ги протресувате добро и внимателно слушате да не се во фаза на распилување. Ако нема некој чуден звук значи дека јајцата се спремни за отварање. Доколку има ке ви паднат на глава многу идеи!!! Ги оставате на...
 • Како да направите жежок Шпански Омлет во неколку чекори

  Изберете некоја латино песна со примеси на срцепарателен вокал. На пример Рики Мартин или Енрике Инглезијас. Додека тивко иде музиката во позадина земете го тавчето и спремете две јајца. Ставете ги јајцата во сад и во склад со музиката мешајте со колковите. Додадете вегета, бибер, сол и кари сос. Потпевнувајте...
 • Господарот на прстените во Виршла

  Многу просто јадење, брзо се прави-брзо се јаде,инстантно се повраќа Време за подготовка 40 минути, се служи за 2 особи-со среќа кој изеде. Потребни состојки: 3 кромида 2 виршли 500 гр. замрзнат помфрит 2 парчиња растителен кашкавал 600 грама леб (оној што го викаат кило) 300 гр.неидентификувано месо Мастраф...
 • Колачи од Нутела и Кекс за 15 минути

  Еден брз и едноставен рецепт за десерт, а многу вкусен. Потребни состојки: 1 шолја Нутела 2 јајца 10 лажици брашно 12 Орео кекси или било какви бисквити со кремасто полнење НАЧИН НА ПОДГОТОВКА Загрејте ја рерната на 180 степени додека на тава ги поставувате украсните корпи за мафини. Во стаклен...
 • Шпагети со мелено месо и црвен сос

  Брза храна за 4 лица која се спрема 20 минути, се готви 20 минути и се конзумира за 40 минути. Потребни состојки: 500 мл.доматно пире 1 пакување шпагети 500 грама мелено месо половина кромид 1 лажичка сенф 2 лажички маслиново масло Половина лажичка сол Половина лажичка мелен бибер Половина...