• 5 мистериозни изгубени градови

  Атлантида е можеби најпознатиот изгубен град, но далеку од тоа дека е единствен. Во многу други изгубени градови се крие уште поголемо богатство, знаење и одговори на многу мистерии. Ова се 5 мистериозни изгубени градови: Изгубениот град “З“ Уште од времето кога Европејците за прв дошле во Новиот свет,...
 • Како звучи Фреди Меркјури без музичка позадина?

  Фреди Меркјури почина пред 25 години, но неговите песни, неговиот стил, и магичната енергија и страст продолжуваат да ги освојуваат срцата на луѓето ширум светот. Тој стана рок икона и легенда, а не е тешко да се погоди зошто. На некој му текнало да ја извади музичката позадина од...
 • Рап АНАЛиза : Почетокот ….

  Почетокот… На Почетокот – Умот ги создаде Хард Корот и Комерцијалата.. Хард Корот беше безличен и празен; и имаше темнина над бездната, Бунтовничкиот Дух лебдеше врз идеата…. Мислата  кажа –  Нека има вистински Рап,  и би Рап !!! Глувите Слушнаа дека пораката е вистинска, и се оддели Хард Корот...
 • Како се создаваат звучни ефекти за филмови?

  Дали некогаш сте виделе Фоли уметници? Веројатно не, бидејќи нивната работа е да останат невидливи и да создадат чувство на реалност во филмовите, со користење само на звукот. Фоли уметниците ги рекреираат амбиентните звуци во студио, а како изгледа сето ова, погледнете во видеото:...
 • 9 апокалипси кои светот ги преживеа

  Како што секоја година медиумите ни го најавуваат крајот на светот, да не ја заборавиме фамозната 2012 година, кога сите се простивме со јака журка, или кој како, додуше, еве еден преглед на 9-те најпознати апокалипси кои светот ги преживеа до сега. 9. Dust Bowl Апокалиптична суша ги погоди...
 • КАДЕ НА ПИВО: ПИВНИЦА „ТЕМОВ-СТАР ГРАД“-ДИРЕКТНО ОД ПИВАРНИЦАТА ВО ВАШАТА ЧАША

  Веќе знаеме сите за пивница Темов дека се наоѓа во Скопската чаршија официјално отворена во 2007 г како прва пивска градина во Скопје во 21-от век, а во која можеа да се најдат речиси сите домашни и увозни пивски брендови. Со тек на годините, а постојано во развој и...
 • Филмови врз основа на вистински приказни кои всушност се лажни

  Секогаш кога некој нов филм тврди дека е базиран врз основа на вистинска приказна, тоа е гаранција дека рекламирањето на филмот ќе ги нагласи настаните кои всушност се случиле во реалниот живот, иако се работи за маркетиншки трик. Општо е познато дека филмовите кои се снимени врз основа на...
 • Мистериозниот гроб од Египет ги открива ритуалите и магиските напивки

  Археолозите дешифрираа многу магиски ритуали, клетви, дивинации и напивки на древниот египетски гроб. Стелата на Метерних е создадена во времето на последниот фараон на Египет, Нектанебо II, некаде во 4-от век пред нашата ера. Се работи за делот од столбовите на Хорус кои ги заштитувале луѓето од крокодили или...
 • Зошто никогаш нема да имаме епидемија на зомбиња?

  Ако сте фанови на филмови и серијали кои се занимаваат со живите мртовци, популарно наречените зомбиња, сигурно, барем еднаш сте се запрашале што би се случило кога навистина би избила епидемија на зомбиња. На ваша среќа, или жалост, постојат научни причини кои го негираат ова страшно сценарио, а еве...