• Десет факти за големото богатство на Пабло Ескобар

  „Кралот на кокаинот” бил сиромашен колумбиски фармер, но до 35-тата година станал најбогат човек на светот. Наспроти скромните почетоци, Пабло Ескобар станал лидер на картелот Мелин, кој држел под контрола 80 отсто од светскиот пазар на кокаинот. „Ел Патрон” неделно инкасирал околу 420 милиони долари, што го прави еден...
 • Потврдена е првата клиничка студија за канабисот за менталното здравје

  Универзитетот на Британска Колумбија ја започна најголемата канадска студија за канабисиот во последните 40 години. Оваа студија е прв ваков вид на студија која се обидува да го докаже влијанието на тревата кај психијатриската состојба, односно пост-трауматски стрес. Постојат многу ситуации кои го третираат медицински канабис за медицина, но...
 • Drim Tim & Sarita – џез верзија на Македонско девојче растура

  На интернет пронајдовме интересна обработка на песната Македонско девојче во џез изведба. Се работи за бендот Drim Tim и пејачката Sarita, која на својот статус објави: “Имав чест да го реализирам овој прекрасен џез видео проект со најдобриот македонски бенд Дрим Тим Би сакала да се им се заблагодарам...
 • Симболизмот на животните во словенските култури

  Животните секогаш играле важна улога кај словенските народи. Животни како волци, мечки, зајаци и лисици се ликови во многу легенди, приказни, митологија и уметност на словенските народи. Во христијанството волкот бил поврзан со злите духови, но сепак повеќето од овие животни оставиле силен белег на нашата култура. Мечките, исто...
 • Неверојатна уметност од хартија

  Ако имате талент и идеја, хартијата во вашите раце може да биде нешто сосема магично. Хартија е прилично потценети материјал, бидејќи е тенок, но уметниците, Deepti Наir и Harikrishnan Panicker докажуваат дека од хартија можат да се направат неверојатни форми, со користење на специјални техники за извртување на хартија....
 • Во што е проблемот со модерните хорор филмови?

  Во што е проблемот со модерните хорори и зошто не се страшни? Се сеќавам дека како деца врескавме и скокавме кога ги гледавме култни хорор филмови, кои со тек на време престанаа да не плашат, но, сепак, атмосферата во истите се уште делува језиво и страшно, па се дешава...
 • Оваа девојка е вистински авантурист

  Како би ги дефинирале авантуристите? Како луѓе кои сакаат да атуваат, да гледаат нови работи, да запознаваат нови култури, и се друго во тој стил? Ете, нека биде тоа. Доколку некогаш сте се прашувале што да правите со своето слободно време, а да имате вишок кеш, можеби токму оваа...
 • 10 најубави рачно нацртни мапи

  Во текот на поголемиот дел од историјата, мапите се дизајнирале да бидат убави и точни. Кога мапите биле рачно цртани тие биле тешки и скапи за производство, а оние наменети за лични библиотеки биле раскошни и убави, за да го одразат статусот на сопствениците, како луксузни предмети. Дури и...
 • 11 филмски пионерки на Холивуд

  Холивуд, како сите знаеме, е една голема машинерија за пари, за која нема потреба ни да се пишува посебен вовед. Да бидеме искрени, Холивуд можеме да го наречеме и клуб за мажи, бидејќи според статистика само 9% од најуспешните филмови се режирани од жени, а само 15% од жени...