• Последен поздрав до Кери Фишер

  На 27.12.2016. светот изгуби уште една ѕвезда, Кери Фишер, актерка која сите ја паметиме како принцеза Леа Органа, од франшизата Star Wars. Фишер почина на 60-годишна возраст откако доживеа срцев удар, четири дена порано. Таа не беше само иконична женска фигура во медиумите, една од најраните силни женски ликови...
 • Објекти кои изгледаат како дувлата на негативците

  Ако сте негативец од стрип или филм и сте во потрага кон новото дувло, овие објекти се идеални за вас. Низ целиот свет постојат многу интересни згради кои буквално изгледаат како да се излезени од некој филм. Дури и ако не сте едни од горенаведените негативци, сигурно ќе го...
 • Фановите и критичарите се поделени во врска со новиот Star Wars филм

  Бидејќи веќе долго време сум фан на горенаведената франшиза, Star Wars, решив да ја поделам статистиката, како и првите импресии од новиот филм Rogue One. Да започнеме со статистика: Илјадници посетители од среда имаа шанса да ја гледаат премијерата на новото остварување од франшизата Star Wars, Rogue One и...
 • Музиката е бесмртна: Ова се некои од најдобрите песни на Есма Реџепова

  Есма е родена на 8 август, 1943 година, во Скопје. Почна да се занимава со музика од рана возраст, а во својата кариера има напишано над 500 песни и одржа повеќе од 12.000 солистички концерти во Македонија и во странство. Во дискографијата на Есма Реџепова се наведени 20 албуми....
 • Познати светски ѕвезди кои не напуштија во 2016 година

  Познатата интернет страна за филмови, IMDB, направи видео во кое ги стави сите познати светски ѕвезди кои не напуштија оваа кобна 2016 година....
 • Ѕвездената ноќ на Ван Гог насликана на темна вода

  Турскиот уметник, Гарип Ај, создава интересни и уникатни уметнички дела. Шарените дезени на водата се формираат со прскање на пигментите на бојата врз мрсна вода, а потоа овие модели се пренесуваат на хартија. Резултатите се уникатни, а во ова видео можете да видите како изгледа уметноста на дело....
 • Најдобрите фотографии на 2016 година според National Geographic

  National Geographic ги објави најдобрите фотографии во светот за 2016 година. Листата е преполна со извонредни визуелни приказни од целиот свет....
 • Елен Скок – легендата зад мистичниот мост во околината на Могорче

  Елен Скок (Еленски Скок или Елен Мост) e камен мост во околината на с. Могорче преку Мала Река во Реканскиот регион на западна Македонија. Изграден e кон средината на XVIII век од делкан камен со само еден лак според плановите и од страна на Мимар Хајрудин — архитект на...
 • Сите Star Wars филмови рангирани од најлош до најдобар

  Ни се доближува премиерата на новата епизода на Star wars, наречена Rogue one, што би требало да биде претходник на епизода 4, The new hope, што значи дека можеме да го очекуваме Дарт Вејдер повторно да се појави на големото платно, што на многу фанови им предизвикува голема возбуда....