• Како изгледа животот на -71.2°C

  Да признаеме, зимово годинава не уби со своите ниски температури, но замислете како би изгледало зимото на -71 °C? Во Ојмјакон, Русија, токму тоа се случува секоја зима. Најниска температура од -71,2°, е измерена во 1924 година, а просечната температура за јануари изнесува -50 °C, што го прави ова...
 • Најопасните и најлудите патишта во светот

  Нема ништо по релаксирачко од бавно возење низ село. Овие патишта се убави, бидејќи низ нив не поминуваат многу автомобили. За разлика од мирните селски патишта, постојат и опасни патишта. Некои од нив се рачно изработен, а некои се целосно скриен под вода или камења. Затегнете ги вашите појаси...
 • Овака изгледа кога животните ќе направат “селфи“

  Уметноста на сликање селфиња официјално е усвоена од страна на животинското царство. Од жителите на зоолошката градина до домашните миленичиња, овие животни знаат како да позираат за фамозното селфи....
 • Најслаткото место на земјата?

  Драги наши, решивме да ве загрееме малку за овие празнични, поларни денови и да ви го откриеме најслаткото место на земјата. Барем според нас, за да ни тргне викендов во убав ритам. Не, не се работи за натприродно, магично место на кое растат дрвја со сладолед и бомбони, иако,...
 • Овие миленичиња не ги очекуваа своите сопственици дома рано

  Тие се нашите омилени, влакнести другари кои најмногу ни се радуваат кога сме дома, но што тие прават додека сме на работа останува мистерија која веројатно никогаш нема целосно да се реши. Но тајните на некои миленичиња беа откривени кога нивните сопственици дошле дома порано, а што се случи во тој случај?...
 • Животот на животните е исто така полн со забава, ова е доказ

  Џим Бентон, познат американски илустратор, создаде смешни стрипови во кои го прикажува животот на животните, кој е полн со забава, а ова е доказ:...
 • Кога познатите светски поговорки ќе се сфатат буквално

  Џејмс Чепмен, дизајнер од Манчестер, Англија, создава чудни илустрации врз основа на концептот на јазикот. Ова е негова колекција на илустрирани буквални преводи на светски поговорки. Од Кенија и Шведска во Етиопија и Русија, Чепмен ни покажува како различни земји ги интерпретираат често познатите поговорки.  ...
 • Кинеската верзија на “Лудиот Макс” растура

  Кинезите се познати по своите “инспирации” од делата на другите, така што не изненадува што на youtube излезе трејлер за кинески акционен филм, кој е целосен плагијат на “Лудиот Макс“. Иако има друг наслов, “Mad Sheila“, трејлерот делува како пародија и копија на оригиналниот филм, а не акционен, сериозен...
 • Како брендот Адидас и Русија станале нераздвоен пар

  Во последно време на интернет се популарни слики (memes) кои прикажуваат членови на криминални субкултури во поранешна СССР кои обично носат лажна “Адидас” облека. Всушност, овој тренд се зголеми толку многу што денес се промовира синоним за сите Словени, а не само за Русите. Сето ова е поврзано со...