• Bring the Spring and Sing That Swing

  The Planktons е бенд кој постои веќе две години. Го сочинуваат тројца момци од Скопје кои работат на својот прв студиски албум, чија промоција ќе се случи оваа година. Зад себе имаат едно EP издание насловено “El Plancton”. https://www.facebook.com/theplanktons.mk/ Членови: Кристијан Караџовски (гитара), Дарко Поповски (бас) и Марко Трендафиловски...
 • МАН 3-ти на 23-ти Mај

  МАН 3ти НА 23-ти Мај, Школка, Парк, Музика и Награди Екипа идемо даље, судбоносно трето издание на МАН-македонски алтернативни награди, на 23 мај во старото познато место, Школката во Градскиот парк. Пуштивме патка за дали ќе има трето издание, искрено сме празадоволни од одзивот за помош и поддршка (не...
 • Промо бустање: Хуманитарен концерт за Грицко во МКЦ

  На 09.04.2017, во МКЦ се одржа Хуманитарен концерт за Грицко. Како што веќе повеќето знаете, нашиот другар и underground борец, Грицко, од пред некое време има сериозни проблеми со бубрезите. Иде на дијализа три пати неделно и се наоѓа пред прилично несигурна иднина. Тие што го познаваат знаат дека...
 • Steel Temple ве канат на промоција на нов спот

  Steel Temple ќе прават онлајн промоција на својот нов спот за песната DEEP, од најновиот албум ”Nobody’s Slaves’‘, во среда (12.04.2017) во 19:00ч, а видеото ќе можете да го гледате на YouTube и Facebook. Видеото е снимено од страна на Pyramid Production. А еве и мал тизер: Directed and...
 • Подгответе се за втората сезона од Првата Македонска Еспорт Лига

  Македонската Еспорт Федрација со гордост ја најавува втората сезона од Првата Македонска Еспорт Лига. Оваа година, ќе има натпревари во 2 дисциплини – League of Legends и Counter Strike: GO. Натпреварите ќе започнат на 29.04.2017 година. Сите учесници во лигата ќе бидат поделени во групи, а најдобрите два тима...
 • RAVE – Project: Drum & Bass во Дом на Млади (Штип)

  RAVE е нов музички проект кој со помош на домашните DJи ќе прерасне во квалитетен фестивал за електронска музика. Планирани се жанрови за кои владее недостиг кај Македонската публика, а ќе се ротираат на месечно ниво. Project: Drum & Bass претставува првиот од серијалот настани што ќе продолжат интензивно...
 • Апсаздан – уникатниот звук од Гевгелија

  Почетоците на гевгелиски АПСАЗДАН се некаде пролетта 1991 година, кога тројца другари на возраст од 14 и 15 години решаваат да создадат бенд. Едниот е избркан од сите школи во Гевгелија, Валандово и Кавадарци, другиот е пред исклучување, а третиот бегајќи исто така од исклучување во едно скопско училиште,...
 • „100 Илјади поети за промена“ на Саем на книга 2017

  На 8 април 2017 година од 17:00 до 18:00 часот, како дел од годишната програма на Саемот на книгата (Промо Центар), Македонската ссоцијација на издавачи во соработка со Здружението за развој на култура и заштита на културно наследство „Контекст – Струмица“ организираат ревијално едночасовно поетско читање на дел од...
 • Промо бустање: Палиндром – Концертна промоција на „Desert Y“ во МКЦ

  ПАЛИНДРОМ во среда (5.04) одржаа концертна промоција на деби албумот „DESERT Y“, во МКЦ. Првото LP издание на Палиндром е снимено во периодот помеѓу август 2015 и февруари 2017, во студиото BPM Sound, со тонскиот снимател Младен Павлески. Продуценти беа Палиндром и Дени Омерагиќ. Дизајнот го изработи Omowsky (Марко Крстевски)....