• Легализација на канабис во Македонија, да или не?

  На 12.12.2017 година со почеток во 12 часот на научно-наставничкиот совет при Правниот факултет Јустинијан Први во Скопје, ќе се одржи научна расправа на темата “Легализација на канабис, да или не?”, на која петмина панелисти во состав еден адвокат, еден судија, еден обвинител и двајца професори ке ги изнесат...
 • НВО САЕМ – Активно граѓанство, Подобро Општество

  Волонтерски Центар Скопје, во соработка и со поддршка на Град Скопје, и оваа година, на 6-ти Декември, во просториите на МКЦ (Младинскиот културен центар) го организираа НВО Саемот, со наслов “Активно граѓанство = Подобро Општество”....
 • Bring the Spring and Sing That Swing

  The Planktons е бенд кој постои веќе две години. Го сочинуваат тројца момци од Скопје кои работат на својот прв студиски албум, чија промоција ќе се случи оваа година. Зад себе имаат едно EP издание насловено “El Plancton”. https://www.facebook.com/theplanktons.mk/ Членови: Кристијан Караџовски (гитара), Дарко Поповски (бас) и Марко Трендафиловски...
 • МАН 3-ти на 23-ти Mај

  МАН 3ти НА 23-ти Мај, Школка, Парк, Музика и Награди Екипа идемо даље, судбоносно трето издание на МАН-македонски алтернативни награди, на 23 мај во старото познато место, Школката во Градскиот парк. Пуштивме патка за дали ќе има трето издание, искрено сме празадоволни од одзивот за помош и поддршка (не...
 • Промо бустање: Хуманитарен концерт за Грицко во МКЦ

  На 09.04.2017, во МКЦ се одржа Хуманитарен концерт за Грицко. Како што веќе повеќето знаете, нашиот другар и underground борец, Грицко, од пред некое време има сериозни проблеми со бубрезите. Иде на дијализа три пати неделно и се наоѓа пред прилично несигурна иднина. Тие што го познаваат знаат дека...
 • Steel Temple ве канат на промоција на нов спот

  Steel Temple ќе прават онлајн промоција на својот нов спот за песната DEEP, од најновиот албум ”Nobody’s Slaves’‘, во среда (12.04.2017) во 19:00ч, а видеото ќе можете да го гледате на YouTube и Facebook. Видеото е снимено од страна на Pyramid Production. А еве и мал тизер: Directed and...
 • Подгответе се за втората сезона од Првата Македонска Еспорт Лига

  Македонската Еспорт Федрација со гордост ја најавува втората сезона од Првата Македонска Еспорт Лига. Оваа година, ќе има натпревари во 2 дисциплини – League of Legends и Counter Strike: GO. Натпреварите ќе започнат на 29.04.2017 година. Сите учесници во лигата ќе бидат поделени во групи, а најдобрите два тима...
 • RAVE – Project: Drum & Bass во Дом на Млади (Штип)

  RAVE е нов музички проект кој со помош на домашните DJи ќе прерасне во квалитетен фестивал за електронска музика. Планирани се жанрови за кои владее недостиг кај Македонската публика, а ќе се ротираат на месечно ниво. Project: Drum & Bass претставува првиот од серијалот настани што ќе продолжат интензивно...
 • Апсаздан – уникатниот звук од Гевгелија

  Почетоците на гевгелиски АПСАЗДАН се некаде пролетта 1991 година, кога тројца другари на возраст од 14 и 15 години решаваат да создадат бенд. Едниот е избркан од сите школи во Гевгелија, Валандово и Кавадарци, другиот е пред исклучување, а третиот бегајќи исто така од исклучување во едно скопско училиште,...