Албум

 • Вју со „Мугер Фугер“ за концертот на 23 мај

  Вју со „Мугер Фугер“ за концертот на 23 мај, 2018 година, на кој ќе го промовираат десеттиот, јубилеен, студиски албум насловен „Татко“, на платото пред МКЦ, со почеток во 21 часот. Десеттиот албум, насловен „Татко“ содржи 10 песни. Сниман и миксан е во студио „Тра Ла Ла“, со продуцентот...
 • Nord со најава за албум и ново видео

  Nord е енергичен бенд од Риека, Хрватска, победникот на минатогодишниот Демофест. Новиот албум наречен “Play Restart“ (Geenger Records), кој ќе излезе на 21.04.2017, претставува т.н. нов почеток, со кој Nord изразува позитивен став кон животот и музиката. Пејачот Михаел Просен  и гитаристот Ведран Вучковиќ веќе можат да се сметаат...
 • PMG Kolektiv со нов сингл „90ти“

  PMG Kolektiv со нов сингл „90ти“. Ова е вториот по ред сингл кој го најавува издавањето на нивниот 7-ми по ред албум, наречен „ПЕСНИ ЉУБОВНИ“. Издавањето на албумот е закажано за мај 2017 и ќе биде проследно со промотивен концертна 13 мај во Скопје во Кино Култура. „90ти“ е...
 • Нов спот на Conquering Lion

  Излезе официјалното видео за третиот сингл на Conquering Lion – „Natty Lion“ , од нивниот четврти студиски албум “Land Of Confusion“. Албумот содржи 9 песни во комбинација на жанровите reggae, new roots и dub. “Land Of Confusion” е снимен и продуциран од страна на Гоце Трпков (С.А.Ф.) во периодот...
 • Нов албум на поетските рокери Undone

  “Knowing Eva” е името на новиот албум на групата Undone. Музиката е сензибилна, нежна и сурова. Кревкиот глас на Ронит Бергман ја пренесува пораката на албумот музички и поетски. Undone е интересен бенд во кој членуваат многу различни луѓе, бендот се оформува во 2010 година во Македонија, како перформанс...
 • Новиот албум на СУПЕРХИКС излегува утре

  СУПЕРХИКС го објавува својот нов албум насловен UNDERGROUND EVERGREENS кој групата официјално ќе го претстави утре (петок, 3-ти март 2017). Промоцијата е отворена за сите фанови на Суперхикс, а ќе се одржи во просториите на музичката продавница Југотон (Скопје, ГТЦ, 1 кат) со почеток во 13:00 часот. Албумот е сниман, миксуван...
 • Илија Кикиритков и неговиот прв сингл Without Latino

  Песната Without Latino e прв сингл од мојот прв албум ”Songs Of Love & Sacrifice”. Албумот како и синглот Without Latino e микс од повеќе музички стилови како што се џез,блуз,латино,самба,свинг,реге,ска,поп и претставува нешто навистина свежо на македонската музичка сцена.Песната е снимена во Гевгелија во Rewind Studios кај Ѓорѓи...
 • Интервју со Миле Кекин од Хладно пиво

  Најголемиот хрватски претставник на панк рок естетиката, бендот ХЛАДНО ПИВО, предводен од Миле Кекин, ќе настапи во Скопје во рамки на нивната голема турнеја со новиот албум „Dani zatvorenih vrata“! Познати како мајстори на концертите во живо, со секогаш исполнети и енергични настапи, нема сомнеж дека Хладно пиво на...
 • YÖU “пеat блуз” на својот деби-албум

  YÖU, млад screamo/post-hardcore бенд од Скопје, го издаде својот прв албум под име “We sing the blues“. YÖU се основани во 2015 година, а членови на бендот се: Марко Крстевски (гитара, вокали), Мартин Митевски (бас, вокал) и Tejka Васиљевиќ (тапани). Албумот “We sing the blues…” е снимен во студиото...