басист

 • Емисија 23.06.2017

  Во денешнава емисија погледнете го интервјуто со Петар Георгиевски – Камиказа, басист на култната група Меморија, во кое ни ја раскажува својата приказна за почетоците на бендот.  Потоа погледнете ги новите спотови, најавата за Д Фестивал и како помина концертот на  Slowdive во  МКЦ на 10.06.2017....
 • Марко Мендоза

  Метал Машина еп 04 со Марко Мендоза

  Во оваа ексклузивна епизода на Метал машина гостинот ни беше Марко Мендоза, моменталниот басист на групата Dead Daisies! Тој свирел со многу легендарни бендови како Thin Lizzy, Whitesnake, Dolores O’Riordan, Lynch Mob…За што зборувавме, погледнете само на Бла Бла ТВ....
 • Мислите на басистот

    Мислите на басистот склопени во едно пресмешно видео   Ако сте басист како мене, ќе ви биде сосема јасно што се случува во видеово. Басистот, најважниот член во групата без чив грув не мрда ниедно газе е секогаш на маргините оставен и отфрлен, напуштен да се мачи со...
 • Леми, пеач и басист на Моторхед умре на 70

  умре на 70 Набрзо откако му беше дијагностициран рак на Ијан Леми Климистер основач и член на британскиот хеви-рок бенд Моторхед, тој почина. Пошто за болеста дозна пред три дена може само да претпоставуваме колку била природна неговата смрт. Најверојатно некој близок го сожалил, а пак можно е и...
 • Басист или гитарист?

    Низ неколку слики ќе ви ја објасниме предноста, за ако се одлучите да свирите на бас.   ...
 • In Memorium – Frank Watkins

    На свои 47 години, почина бившиот басист на “Obituary”. Frank Watkins свири во бендот од нивниот трејдмарк албум “Cause of Death” од 1990 година.     После долгата битка со ракот, Френковата слика се најде на “obituary”        ...
 • Виртуозите конечно во Скопје

    Тие се мајстори на современата балканска ромска музика. Настануваат откако нивниот басист, влегува во еден бар во Њујорк и ја слуша музиката полна звуци од источниот медитеран, од јужниот дел на Балканот. Чистотата на кларинетот ја обземала целата соба, како да пее. Од тој момент на откривање, New...