бендот

 • Judas priest најавува нов студиски албум

  Фронтменот на легендарниот хеви метал бенд Judas priest, Роб Халфорд, неодамна даде интервју за радио емисија во кое откри неколку детали во врска со плановите на бендот во блиска иднина. Тој наведе дека бендот наскоро ќе го започне процесот на пишување на новиот материјал за нов албум, кој се...
 • We Are Twisted Fucking Sister!

  На 19.02.2016 светот ќе се запознае со новиот документарен филм за Twisted Sister, наречен We Are Twisted Fucking Sister! Се работи за филм на режисеротот Ендрју Хорн во кој се раскажува приказната за најраните денови на бендот, пред тие да станат еден од најголемите хеви метал бендови на 1980-тите....
 • Океан Пацифик на роденденот на Бла Бла ТВ

  Океан Пацифик на роденденот на Бла Бла ТВ Да ви најавиме дека Pluto’s Doubt нема да настапат на роденденот затоа што еден од членовите на бендот е надвор од земјава но затоа ќе ве информираме дека панк-рок составот Океан Пацифик ќе не удостојат со свое присуство на сцената допринесувајки...
 • Bernays Propaganda – Лажи ме, лажи ме

  Bernays Propaganda – Лажи ме, лажи ме Излезе првиот сингл од новиот албум на Bernays Propaganda со име Политика. Со оглед на тоа какви турнеи има бендот, можеме да заклучиме дека тие се едни од најголемите македонски културни амбасадори. Ги поминаа сите анархистички клубови и скводови во Европа, а со...
 • 20 години SMUT

  20 години SMUT на алтернативната сцена Хардкор бендот SMUT пред два дена прославија 20 години од нивното оформување и ги поздравија своите фанови на социјалните мрежи. Бла Бла – Урбана Телевизија им го честита роденденот и се радува на уште многу свирки, концерти и фестивали на кои ќе се...
 • „БЕЗБЕЛИ АПСТРАКЛИЈЕ“ ДОАЃААТ ВО МАКЕДОНИЈА

  Теферич панк бендот од Сараево во февруари ќе настапува во Скопје, Гевгелија, Штип и Битола https://youtu.be/9cwUIHXZwwI “Теферич панк бендот од Сараево, „Безбели апстраклије“, во февруари ќе настапи во три македонски града. Во Скопје настапуваат на 6 февруари во кафе-барот „Балет“, а ден претходно во Гевгелија во кафе-барот „У“. Првиот...
 • Револт – Оловни Чекори

    Револт, рок бендот сними фото-видео запис за песната Оловни Чекори. Станува збор за хипи-рок балада, музика што во денешно време скоро ич не се свири изворно. Револт со својот суров продукциски звук токму не враќаат во тоа време кога се свирела таа музика.  ...
 • Project Orpheus во живо на Pin Conference

    Настапот Project Orpheus ќе го имаат во сабота 28.11. во кино – салата „Фросина“, МКЦ, во склоп на Pin Conference. Бендот кој цели кон повисоки стандарди во правењето на алтернативна музика и нејзино интерпретирање ќе имаме можност повторно да го чуеме.     Квалитетот на звукот кој го...
 • БЕНДОТ ВИЗИЈА ГО ОБЈАВИ СВОЈОТ ПРВ СПОТ

    Првиот видео запис на скопскиот бенд Визија, за песната „Гласот на мојата душа“ беше промовиран вчеравечер во рок барот „Гарсон“. Видео записот е во режија на Марко Џамбазоски, кој воедно е и сценарист и монтажер, снимател е Кристијан Караџовски, шминка Биле Младеновска, а улогите ги толкуваат Стефан Петровски,...