ВИЗИЈА

 • ROCK FEST 2018 МКЦ

  Од 27-29.04 во МКЦ се одржа уште еден Рок Фест. Во натпреварувачката вечер силите ги одмерија петте бендови: „Саундвејвс“ од Битола и скопските „Фикшн“, „Антарт“, „Конспираси“ и „Метаноја“. Додека траеше пребројувањето на гласовите, на сцената свиреше групата „Гаргојлес“. Скопскиот прогресив-метал состав „Метаноја“, е победникот на годинешново издание, а Виктор...
 • Визија Гласно ви го претставува новото видео

  Визија е бенд од Скопје, основан во 2011. Бендот го сочинуваат: Марко Џамбазоски (гитара/придружен вокал), Марко Гапо (вокал/ритам гитара), Лилјана Јанкова (бас гитара/придружен вокал) и Синиша Ѓорѓевиќ (тапани). Инспирацијата се црпи од рок музиката, проследено со експериментирање на различни стилови што резултира со формирање на свој сопствен стил. Во...
 • Почесна Стрелба во Гарсон

  Dominion Events (Марко и Златко) овој петок во Гарсон решија да ја почнат годината со натан кој има за цел да ја промовира домашната рокенрол сцена. Имено, Dominion Events периодично организира настани во кои главен фокус е музиката која се твори на нашето тло, за оддавање на почит кон...
 • Гласно! – Промоција на албум на Визија

  Епа другарчиња, дојде време да го промовираме и нашиот прв албум насловен „Гласно!“ кој што го создававме долго време, со многу труд и љубов! Ве очекуваме во четврток, 8 декември во MKC Club & Restaurant (влезот е од задната страна на МКЦ) на дружење и музика, а дел од...
 • Џорџ Лукас и неговата бесмртна сила

  Џорџ Лукас е писател, продуцент и режисер познат по неговото создавање на многу успешни франшизи како “Војна на ѕвездите” и “Индијана Џонс“. Роден е на 14 мај 1944 година во Модесто, Калифорнија. Израсна во предградието на градот, кое беше инспирација за неговиот филм од 1973 “Американски графити“. Студирал кинематографија...
 • Федерико Фелини – поинаква визија на животот

  Влијанието на Фелини на филмската уметност е немерливо. Големите режисери како Тери Гилијам, Дејвид Линч, Тим Бартон и Емир Кустурица, кои во своите филмови мешаат сонови, минато и сегашнос, го истакнуваат Федерико Фелини како својот голем идол. Режисер, карикатурист, лажго, кловн, поет, забавувач, љубител на жени со големи гради,...
 • Футуристичка визија на Скопје скроена во алтернативната иднина

    Во духот на проектот Скопје 2014, или како и да го нарекуваат денес, Одисеја 2001 или архитектонскиот Фаренхајт, решивме да напишеме сторија за едно поинакво Скопје. Скопје на Кензо Танге. Историјата вели дека по страшниот земјотрес во 1963 година, Скопје било одново изградено, претежно според големиот план на...
 • КОЈ ЌЕ СВИРИ НА НАШИОТ ПРВ РОДЕНДЕН

  Еве кои од македонските бендови и диџеи ќе свират на нашиот прв роденден !!!! На 04 фебруари 2016 го прославуваме својот прв роденден. Како и кај човечкото хуманоидно суштество, така и кај нас првите месеци беа најтешки.Од првиот здив и прогледување, првата емисија и првата статија, Бла Бла Тв...
 • Досие гаражи – Визија во гага репете

  Погледнете ја четвртата епизода од втората сезона на Досие гаражи во гага репете. Гостите ни беа Визија, младите алтернативни музичари од Скопје.      ...