војо цветановски

 • Курт Доналд Кобејн – колумна на Војо Цветановски

  Година 1993. Скопје. Месец септември. Школската година штотуку започна. За мене таа нова 1993 беше новост. За прв пат сменив училиште. Појдов во новото, Едвард Кардељ. Секое утро заедно со Марко одевме на училиште. Ќе ми заѕвонеше на домафонот точно во 7:10 и со препознатливата фраза „Ајде Војо да...
 • Урбаните приказни на Војо Цветановски

  СТРАНЕЦ ВО НОЌТА Сношти на пат кон дома чекорејки премостував по мостот во Задар, оној долгиот кој ги спојува двата брега на градот. Стариот и новиот. Беше доцна навечер, одев бавно, до дома ми требаат четириесет минути пеш, па решив да се опуштам. Застанав на средината од мостот, се...
 • Војо Цветановски

  Македонштина еп 10 со Војо Цветановски

  Војо Цветановски гостува во Македонштина. Сроследете внимателно што тој има да раскаже....
 • ТЕАТРОСК НА ЦЕСТ ИЗ Д БЕСТ ВО ЗАГРЕБ

  НАШАТА УЛИЧНА ЗАБАВУВАЧКА ТРУПА ВО ЗАГРЕБ Театроск ќе ги забавува хрватите на улиците на загреб на  Cest is D Best. Овој загребски еминентен уличен фестивал е во распоредот на Театроск веќе 3 години па веќе екипицата почна да се осеќа како дома, од Македонија ни фалат само блиските и...
 • АУТФИТ ОД ВОЈО ЦВЕТАНОВСКИ

  АУТФИТ Утрово една фина госпоѓа со вителри на главата, цигара во устата со пепел неистресен од истата до половина и зелена маскара, го истури чаршавот со трошките, веројатно од утринскиот појадок во нивниот топол дом, врз мене. Застанав, ја погледнав, таа тргна да ми се извинува, јас пријатно се...
 • УРБАНСКАЗ ОД ВОЈО ЦВЕТАНОВСКИ

  „ЏУКЕЛА“ „Џукелава како се вика?“ – ме прашува денес еден познаник по име Петар на чие презиме на сеќавам, кој, дотеран во костим, бела кошула и црвена кравата, залижан во косата и светнат во лицето и обувките, ме пресретна утрово во Кисела вода додека го шетав Пеце во паркот...
 • НЕКУЛТУРЕН СУМ од Војо Цветановски

  Еве уште една урбана приказна од богадството на Војо Цветановски НЕКУЛТУРЕН СУМ Еден за мене не познат, фин и културен господин со адреса на живеење во Скопје, непозната за јавноста, по извршената нужда на неговиот домашен миленик – пес, не го собрал изметот кој ова благородно животно го оставило...
 • УРБАНИТЕ ПРИКАЗНИ НА ВОЈО ЦВЕТАНОВСКИ

  „ЗАМИНУВАМ И НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА СЕ ВРАТАМ“ (Скопје. Дожд. Соба. Жена седи на маса, сама е во собата. Пишува писмо. Пие вино, црвено. Покрај неа спакувани куфери.)   „Сакав да водиме љубов на дождот. Пијани. Прилепени за прозорецот. Телата да ни танцуваат по капките на прозорецот од нашиот...
 • Приказните од В.Ц.

  Од денес па натаму на blabla.mk урбаните приказните од Војо Цветановски ќе се вгнездат во содржината на Бла Бла тв.Овие кратки приказни ќе можете да ги читате во шуш буш делот на сајтот. Уживајте „А ПОРНИЧ ДА ПУШТАМ?“ Скопје. Четврток. Пладне. Средна пролет. Мај. Седам на тераса, пијам пиво, пушам Chesterfield...