животот

 • Како изгледа животот на -71.2°C

  Да признаеме, зимово годинава не уби со своите ниски температури, но замислете како би изгледало зимото на -71 °C? Во Ојмјакон, Русија, токму тоа се случува секоја зима. Најниска температура од -71,2°, е измерена во 1924 година, а просечната температура за јануари изнесува -50 °C, што го прави ова...
 • Ова се првите кадри од документарниот филм за Кери Фишер и Деби Рејнолдс

  Неодамна починатите мајката и ќерката, Деби Рејнолдс и Кери Фишер, го добија својот документарен филм. HBO подготви нов документарен филм кој ќе ја раскаже приказната за животот и односот на познатите актерки Фишер и Рејнолдс. Документарниот филм се вика “Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds“, а ќе...
 • Животот на животните е исто така полн со забава, ова е доказ

  Џим Бентон, познат американски илустратор, создаде смешни стрипови во кои го прикажува животот на животните, кој е полн со забава, а ова е доказ:...
 • Како ќе изгледаат луѓето за 1000 години?

  Животот постојано се менува и прилагодува, па е логично да се претпостави дека и луѓето еден ден, да кажеме, за 1.000 години, ќе ја сменат својата физиономија, додуше, ако преживееме. Постојат многу претпоставки за тоа како нашиот вид ќе изгледа во иднината. Велат, ќе имаме поголеми очи, подолг животен...
 • Стрипови со малку неочекуван крај

  Постојат многу начини на кои гледаме на животот, црно-бело, субјективно-објективно, смешно, апсурдно, бирајте. Ова е малку алтернативен поглед на животот прикажан низ стрипови со малку неочекуван крај....
 • Издржување на животот или постојам за да избегам

  Поттикнати  од страшните земјотреси кои ја потресоа метрополата и околината во изминативе денови, веројатно малку од нас своите ноќни часови ги поминуваат мирно. Исплашени и под големо влијание на масовна паника, се чувствуваме како во Велсовата Војна на световите, сите наеднаш сме заинтересирани за научни истражувања, и самите можеме...
 • Историјата на канабисот за почетници

  Канабисот постоел и пред хипиците да го популаризираат. За вас подготвивме една кратка историја на канабисот за почетници. Според некои записи најраните ткаенини се направени од влакна на коноп. Овие ткаенини потекнуваат од пред 8000 – 7000 години п.н.е. Според кинеската медицина, својства на марихуаната се користеле во 1.500...
 • Смешни илустрации кои покажуваат како се менува животот после бракот

  Животот после бракот може да се промени во многу дирекции, дали и вие се препознавте во некоја од овие смешни илустрации кои прикажуваат како се менува животот после бракот?...
 • Федерико Фелини – поинаква визија на животот

  Влијанието на Фелини на филмската уметност е немерливо. Големите режисери како Тери Гилијам, Дејвид Линч, Тим Бартон и Емир Кустурица, кои во своите филмови мешаат сонови, минато и сегашнос, го истакнуваат Федерико Фелини како својот голем идол. Режисер, карикатурист, лажго, кловн, поет, забавувач, љубител на жени со големи гради,...