Изложба

 • ROCK FEST 2018 МКЦ

  Од 27-29.04 во МКЦ се одржа уште еден Рок Фест. Во натпреварувачката вечер силите ги одмерија петте бендови: „Саундвејвс“ од Битола и скопските „Фикшн“, „Антарт“, „Конспираси“ и „Метаноја“. Додека траеше пребројувањето на гласовите, на сцената свиреше групата „Гаргојлес“. Скопскиот прогресив-метал состав „Метаноја“, е победникот на годинешново издание, а Виктор...
 • Да прославиме 45 години постоење на МКЦ!

  Како и изминатите 5 години, така и оваа, програмата во новата година ја започнуваме со настанот насловен „Роденден“. Оваа година славиме и јубилејни 45 години постоење МКЦ, и иако МКЦ официјално е отворен на 28.12.1972 ние роденденот си го славиме по „МКЦијански“ календар и оваа година „Роденден“ славиме на...
 • „Окото на градот“ – изложба на фотографии на Барлакоски Божидар

  Изложба составена од колекција на фотографии кои се многукратно наградувани на домашни и меѓународни конкурси за фотографија. Погледнете ја урбаната средина низ фотографии од секојдневни моменти на животот кој врие на секој агол позади кулисите на градот. Окото на градот, од сите страни и за сите лица на градот....
 • Демофест одбележува една деценија од своето постоење

  Демофест изложба насловена како “10 години врвна музика” отворена е во среда, на 26 октомври, во Бања Лука, во центарот Бански двори, со што се одбележа една деценија од најголемиот фестивал за демо бендови во југоисточна Европа. Ова е изложба на фотографии, плакати за концерти, маици и други сувенири...
 • Изложба на Ване Костуранов во МКЦ

  На 4-ти ноември, петок, во 20 часот, во галеријата на Младинскиот културен центар во Скопје ќе биде отворена 12-та самостојна изложба на струмичкиот сликар Ване Костуранов, насловена: „Скршнувања“. ЗА СКРШНУВАЊАТА… на Ване Костуранов Циклусот „Скршнувања“ е насочен кон истражување на непознатите места, предели, светови… до кои се стигнува единствено...
 • Џез, блуз и соул портрети

  Добредојдени сте на првата самостојна изложба на Игор Стевковски – Стевац. Подгответе се за портрети со длабок израз на емоција на легендите на џезот, блузот и соулот.  ...
 • МКЦ за СКопје

  „МКЦ за Скопје“ е настан со кој ќе ја одбележиме 53-та годишнина од скопскиот катастрофален земјотрес. Трагичен настан кој не потсетува на солидарноста на скопјани, на солидарноста кон Скопје, на силата и сплотеноста на луѓето што го сакаат Скопје. На 26 јули, вторник, во МКЦ со почеток од 20...
 • Изложба, предавања и филм за Влада Дивљан на Демофест

  Бањалучкиот Демофест го откри и последниот дел од придружната програма за фестивалот кој ќе се одржи во Бања Лука од 21 до 23 јули.   Освен веќе истакнатите содржини, на Демофест овој пат ќе можете да гледате изложба на фотографии “Total Experience”, мултимедијална работилница “Gdje svirati u regionu?” и...
 • Скопје Стрип Фест 2016 промо бустање

  Од 01.-03.07 во Музејот на Град Скопје се одржа „Скопје Стрип Фест 2016“. Главниот дел од настанот беше стрип изложбата од одбрани македонски стрип автори. Исто така, имаше и ден на играње и презентација на друштвени игри, главно застапени од „Гоблин“, а имаше и промоции на стрипови. Екипата на...