канабис

 • Легализација на канабис во Македонија, да или не?

  На 12.12.2017 година со почеток во 12 часот на научно-наставничкиот совет при Правниот факултет Јустинијан Први во Скопје, ќе се одржи научна расправа на темата “Легализација на канабис, да или не?”, на која петмина панелисти во состав еден адвокат, еден судија, еден обвинител и двајца професори ке ги изнесат...
 • Денвер кажа ДА за конзумирање на канабис во барови и ресторани!

  Во барови, ресторани и други јавни установи во Денвер, Колорадо, граѓаните сега можат легално да употребуваат на канабис во внатрешноста на објектите. Иако ова можеби изгледа како голема победа за конзументите на канабис, постојат некои карики преку кои треба да се искачи со цел сопствениците да им дозволат употреба...
 • Во викингшка гробница е откриен канабис?

  Научниците откриле тело на жена на бродот Oseberg со кожена торба полна со канабис. Oseberg датира од 834 п.н.е. и е најбогатата викингшка гробница што досега е откриена. Бродот е откопан во 1904 година, а на бродот биле пронајдени две тела на жени. До нивните тела имало неколку ткаени...
 • Забрана за канабис е кршење на човековите права

  Следната презентација е правена во прилог на човечка еволутивна слобода. Луѓето се управувани од хиперсензитивност и стресот кој резултира со незнаење, страв и алчност. CB1 рецептор, кој е одговорен за ефектот на еуфоријата, а ја содржи канабисот, го регулира производството на слободните радикали, преку регулирање на јонските канали. Како...
 • Кана-туризам: 4 ганџа дестинации кои треба да ги посетите ова лето

  Летото е тука, а луѓето се во потрага кон идеалното место за одмор. Како што можете да прочитате на многу веб страни, сите имаат идеја каде треба да идете ова лето. Епа, ние за вас спремивме 5 ганџа дестинации на кои веројатно нема да одите, бар не физички, бидејќи...
 • Нашиот мозок го сака канабисот речиси колку и ние

  Вашиот мозок може да ви биде благодарен за користењето на канабисот, бидејќи истиот помага сивата маса да остане здрава. Во превод, нашиот мозок го сака канабисот речиси колку што го сакаме и ние. Немир Еден дим, малку масло од канабис или колаченце и веднаш ќе се чувствувате повеќе среќни...
 • Најлуди начини на кои можете да дувате канабис

  Вчера ве учевме како да ролате џоинт подобро од своите пријатели, како вистински рологами мајстори, а денес ќе ви ги покажеме некои од најлудите начини на кои можете да дувате канабис. Со текот на годините, ентузијастите и уживачите на канабисот развиле неколку прилично уникатни, па дури и луди начини на...
 • Готвење со марихуана-чоколадни колачиња од канабис

  Овие гигантски марихуана чоколадни колачиња исполнети со чоколадо се вкусни бустери за добро расположение и почеток на неделата. Потреби Состојки: 1-3 чаши сенаменско брашно 1/4 лажичка сода бикарбона 1/4 лажичка сол 1/2 чаша омекнат канабис 2/3 кафеав шеќер 1/3 гранулиран шеќер 2 лажички екстракт од ванила 1 јајце чоколадо...
 • Третиот канабис семинар во Скопје при крајот на мај!

  Третиот канабис семинар во Скопје при крајот на мај! Драги наши пријатели и подржувачи. Со голема радост и гордост сакаме да ве известиме дека здружението Зелена Алтернатива ќе го организира третиот по ред семинар на тема канабис, што ќе се одржи при крајот на месец Мај. Како и на...