културно уметнички работници

 • Културно Уметнички Работници во Ракија Бар Калдрма

  Културно Уметнички Работници (или КУР) е македонска рок/панк музичка група. Формирана е во март 1999 година, преку спојување на членови од групите Тотално опуштање, No Name Nation, Бомбашки Процес, Рок агресори и Жолтица на бродот Баунти. 03. 12.2016. Ракија Бар Калдрма од 21:00 до 1:00...
 • Културно Уметнички Работници во Ракија Бар Калдрма

  Културно Уметнички Работници (или КУР) е македонска рок/панк музичка група. Формирана е во март 1999 година, преку спојување на членови од групите Тотално опуштање, No Name Nation, Бомбашки Процес, Рок агресори и Жолтица на бродот Баунти. КУР ќе одржат концерт, свирка на 03.12.2016, во Ракија Бар Калдрма, со почеток...
 • Кој се ќе настапува на хуманитарниот концерт на градска плажа!

  Кој се ќе настапува на хуманитарниот концерт на градска плажа!   Тотално Опуштање, Културно Уметнички Работници, Коноп, Ќепурдат, Филип Стевановски Бенд, Чуле, П.К.М., Панчо Есе, Брука, Dj Flooder, Оловна Рестрикција – Велес, Equinox jazz quartet – Штип! Многу од бендовите што сакаа да настапуваат, а некои од членовите им...
 • К.У.Р. и Swatovski акустично во Wire

    Културно Уметнички Работници & Swatovski Unplugged @ Wire – 10.01.2016 (недела) почеток 21.00 / влез 100 денари        ...
 • Бела Ноќ на Школка

      Вечерва во гратскиот парк на школка ќе има панк журка која ќе ја направат неколку македонски панк-рок бендови. Прв на сцената ќе настапи Сватовски со својот препознатлив перформанс. Потоа на сватот ќе му дојдат напомош пријателите кои се Тотално Опуштени. После нив на сцената ќе се наредат...
 • КУР спремаат нов албум

  Културно Уметничките Работници, во студиото на нивниот колега од бендот, Трајче, го снимаат материјалот за нивниот следен албум. На настапот во Радио „Слободна Македонија“ и на Пиволенд, тие ја изведоа песната „Стари“. Втората песна која ја изведоа е песната „Курви“ за која имаат лајв снимка во Малкоец. Ова ќе биде...
 • Втора тура ексклузива

  По втор пат, Бла Бла ТВ со ексклузива за Пиволенд. Овојпат службите од терен ни јавуваат дека покрај вчера најавените Ласт Експедишн, Верка и Суперхикс, на Пиволенд 2015-та ќе се појават и Смат, Културно Уметнички Работници, Тони Зен, заедно со својот бенд Флека, Д.Н.О, кралицата на ромската музика – Есма...
 • К.У.Р. во Струга

  Културно Уметничките Работници на 22 август пред струшката публика ќе го промовира својот последен албум „Мит ми комен“, како и документарецот за бендот „Денот да е радосен“. Промоцијата ќе се одржи во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“. Ќе започне во 21 часот со проекцијата на филмот, а концертот ќе...
 • Целосна програма на Скопје Синема Сити

  Со изложбата на фотографии од Дејвид Боуви од фотографот Брајан Рашиќ, ќе започне првото издание на Скопје Синема Сити, односно Фестивалот на музички документарни филмови. Ќе трае од 1 до 5 јули во Сули Ан во старата скопска чаршија. Покрај фотографиите од Боуви, на првиот ден ќе има проекции...