Легендарниот

 • Мерлин, легендарниот волшебник кој сите го сакавме како деца

  Кој денес не слушнал за волшебникот Мерлин, мислам дека речиси сите го сакавме како деца, а некои од нас дури и сакаа да бидат Мерлин кога ќе бидат возрасни. Волшебникот ни е познат од приказните за кралот Артур и неговиот волшебен меч Екскалибур. Можно е дека митската фигура на...
 • ЛЕГЕНДАРНИОТ ЖАН-МИШЕЛ ЖАР ЗА ОТВОРАЊЕ НА 18-OT ТАКСИРАТ!

  Пасворд Продукција со гордост го најавува ЛЕГЕНДАРНИОТ ЖАН-МИШЕЛ ЖАР ЗА ОТВОРАЊЕ НА 18-OT ТАКСИРАТ! Пионерот на електронската музика Жан-Мишел Жар ќе го одбележи отворањето на 18-то издание на фестивалот Таксират со спектакуларно аудио-визуелно шоу што ќе се одржи на 13-ти ноември во ВИП Арената „Борис Трајковски“ во Скопје. Во својата...
 • Почина легендарниот Бад Спенсер, а ова се неговите најдобри филмови

  Бад Спенсер, роден во Неапол како Carlo Pedersoli, тој глумел во повеќе од 20 филмови со неговиот долгогодишен партнер Теренс Хил, главно во акциски комедии кои беа популарни во Европа. Меѓу најпознатите нивните филмови се “They Call Me Trinity“(1970) и “Who Finds a Friend Finds a Treasure“(1981). Последните зборови...
 • Концерт на MAX LANFRANCONI во Roger Pijano

  Bhooteshwara Records, Back’To The’Rituals & Distant Point ви го најавуваат гостувањето на основоположникот на транс сцената, легендарниот Макс Ланфранкони! Претпродажбата на карти преку мрежата на Купи Карти За Се по цена од 300ден завршува на 13.04. Од 14ти до денот на настанот влезниците ќе може да се купат за...
 • Џон Кораби

  Метал Машина еп 05 со Џон Кораби

  После легендарниот Марко Мендоза, гостинот во Метал машина ни беше неговиот колега од Dead daisies, фамозниот рокер Џон Кораби, најпознат по своето пеење во Motley Crue во 1992 година. За неговиот живот, како и неговата долга и успешна кариера слушнете нешто повеќе во новата епизода на Метал машина на...
 • Експериментот Филаделфија

  Експериментот Филаделфија Ал Биелек, кој тврди дека во 1943 година бил еден од учесниците во легендарниот Филаделфиски експеримент, неколкупати раскажал за своето неверојатно патување осум века во иднината. Според зборовите на Американецот тој успеал да помине шест недели во 2137 година и две години во 2749 г. Како доказ...
 • „Ѓурологија“ на офф-Таксират!

    Бранко Ѓуриќ Ѓуро со своето анти-стенд-ап шоу доаѓа во Скопје!   Новиот авторски хит „Ѓурологија“ на легендарниот босански актер Бранко Ѓуриќ – Ѓуро, која во моментов е најгледаната претстава на подрачјето на поранешна Југославија, премиерно стигнува и пред македонската публика. Популарниот и наградуван сараевски актер, режисер, хуморист и „надреалиста“, ќе ја насмее публиката на...
 • РУНДЕК КАРГО ТРИО со самостоен концерт во Скопје

  ДАРКО РУНДЕК со своето КАРГО ТРИО го промовира новиот албум „Мостови“ во рамки на Таксират Фестивал Легендарниот хрватски музичар Дарко Рундек во рамки на оф-програмата на 17-тиот Таксират фестивал, ја закажува новата средба со фановите од Македонија на концерт кој ќе се одржи на 30. ноември во МКЦ во Скопје. Некогашниот лидер на култната...