Метал

 • Емисија 27.06.2017

  Во денешната емисија погледнете ја најавата за метал настанот Beastern Openair, кој ќе се одржи на 1.07. на Градска плажа, во Бла Бла Клубот. На настанот своите музички способности ќе ги прикажат Godgiven од Будимпешта, JFT од Софија, и домашните метал бендови Apotheosis, Short Fuse Hero, Reduced to ashes....
 • Emphasis – метал, пост-рок и инструментални композиции

  Emphasis е  мешавина на метал и пост-рок, агресивни звуци споени со мелодични текстури. Овој хрватски бенд премостува суптилни празнини помеѓу жанровите, инспириран од музичари како што се Caspian, Russian Circles, This Will Destroy You, Enslaved or Isis. Бендот е формиран како квартет во Чаковец, Хрватска. Нивниот деби албум излезе...
 • DIMMU BORGIR најави издавање на двојно ДВД

  ‘Forces Of The Nothern Night’ е името на новиот ДВД на норвешкиот блек метал бенд. Норвешките симфониски блек метал гиганти на 14 април оваа година ќе го објават долгоочекуваното двојно ДВД издание, кое ќе содржи два настапи во живо: нивниот легендарен концерт во Осло со радио оркестар на Норвешка...
 • Нов албум на металците Scattered

  Scattered е струшко-охридски бенд, кој повеќе од десет години опстојува на македонската метал сцена. Стилот кој го негуваат претставува мешавина на повеќе метал поджанрови, но генерално може да се нарече прогресив метал. Зад себе имаат издадено една демо снимка (Liberation) и еден албум (Introspection) издаден во 2010 година. Вториот...
 • Overkill со нов сингл

  Легендарниот американски треш метал бенд Overkill, го објави новиот сингл наречен: ‘Our finest hour’, како и официјалното текстуално видео. Бендот моментално е во завршната фаза на подготовка за објавување на новиот албум, кој ќе излезе во февруари 2017 година, а ќе се вика ‘The Grinding Wheel.’...
 • Chromatic Point со ново видео

  Како што имавте можност да видите пред некој ден, металскиот бенд Chromatic Point го објавија и вториот спот од нивниот нов албум “Изгрев“, кој го промовираа во МКЦ. Спотот е за последната нумера од албумот, “Последна мисла“. Видео монтажата за спотот е на Љупчо Спиров и Христијан Аврамов. Бендот...
 • Angra – звукот на бразилскиот метал

  Бендот Angra првично е формиран во 1991 година, а денес е еден од најголемите бразилски метал бендови. Бразилскиот бенд е различен и интересен поради своите симфониски интермеца и технички аранжмани, плус спојка на метал и бразилски фолк елементи. Angra, како бенд, е пример на флексибилност во музиката. Angra е...
 • Chromatic Point – Промоција на новиот албум ”Изгрев”

  Вчера (12.10) бевме на промоција на новиот албум и новото видео на метал бендот Chromatic Point, која се одржа во бифето на Мкц. На самата промоција се продаваа албумите на бендот, маички и привезоци. Од дечките дознавме некои новости, што се однесува до членовите, зборувавме за спотот и за...
 • Кога метал музиката и средновековните мелодии играат валцер се создава In Extremo

  In Extremo  е германски метал бенд кој комбинира метал музика со средновековни традиционални песни, класична музика, фолк метал, хард рок и др. Обработени верзии на познати традиционални / средновековни балади го сочинуваат главниот дел од нивниот репертоар, но бендот има создадено и свои, авторски песни. Своите песни ги пеат...