мистерија

 • Краток филмски водич за Дејвид Линч

  Режисерот Дејвид Линч не е лесен за пробава, особено кај помладава публика. Неговите филмови инспирираат многу страст, но и застрашувачки и работи. Така решивме да напишеме еден краток водич за филмовите на овој авангарден режисер. Било да сте негов фан, било да не го сакате неговиот начин на снимање...
 • Конечно е откриена тајната на Бермудскиот триаголник?

  Бермудскиот триаголник е една од големите мистерии која им задава главоболка на научниците и морнарите со години. Во текот на последните неколку векови се смета дека десетици бродови и авиони исчезнаа во делот на Атлантскиот Океан наречен триаголникот на Бермуда. Место обвиткано во мистерија години, според последните наоди изгледа...
 • Страшна советската тајна: Озерск-град кој крие темна мистерија

  Длабоко во огромните шуми на Урал се наоѓа забранетиот град Озерск. Зад бодликава жица на влезот на градот се наоѓа една прекрасна енигма – хипнотичко место кое изгледа како да дошло од друга димензија. Под кодно име Град 40, Озерск е родното место на советската нуклеарна програма која започна...
 • Мистериозната шума на криви дрвја се уште е мистерија за научниците

  Во Полска постои една мала шумичка на борови во Западна Померанија, која стана позната по тоа што тука растат искривени дрвја/ Поточно сите 400 дрвја кои се наоѓаат таму имаат чудна форма. Дрвјата се засадени во 1930 година, во тогашната Германија. Никој не е сигурен како или зошто се...
 • Кој бил човекот зад железната маска?

  Се сеќавате на филмот од 90-те години: „Човекот во железната маска“? Историски филм снимен спроед истоимената приказна на писателот Александар Дима? Во филмот приказната го следи тајниот брат близнак на суровиот крал Луј XIV-ти. Секако, Дима својата верзија на познатата приказна за тајниот човек скриен зад железната маска ја...
 • Тутанкамон – тајната на фараонот

  Иако неговото владеење траеше кратко, иако тој всушност бил само дете кога го наследи престолот и ја доби фараонската круна, Тутанкамон стана симбол на античкиот Египет. Во далечната 1922 година, Хауард Картер за првпат ја виде гробницата на големиот Фараон во Долината на кралевите. Ова откритие било толку значајно,...
 • Мистерија стара 126 години: Откриен е идентитетот на Џек Мевосек?

  Се чини дека мистеријата зад најпознатиот сериски убиец е конечно решена. Аматерскиот детектив тврди дека успеал да му го открие идентитетот на Џек со помош на ДНК анализа. Клучните докази во решавањето на овој случај е ДНК, пронајдена на шалот на местото на злосторството. Со тестирање на потомците на...
 • Мал град што крие голема мистерија

  Bridgend е мал град во Велс, кој се наоѓа крај прекрасната река Огмор. Градот е полн со куќи од камен и мостови. Но овој град крие мистерија која ни психолозите, ни научниците не можат да ја објаснат. Дејл KКројл имаше 18 години кога се обеси во еден напуштен магацин....
 • Руни – древни симболи на мистерија и магија

  Руните се знаци кои најверојатно се создадени од Готите во првиот век, а кои првично биле во практична употреба кај германските и англо-саксонските народи. Скандинавските варијанти се познати како “Futhark“. Името “Runa“е изведено од коренот на зборот “Run”, што значи “тајна” или “шепот”. Во балтичките јазици овој збор значи...