музичари

 • Промоција на Македонска Рок Енциклопедија

  Промоција на Македонска Рок Енциклопедија на 08.05.2018 во МКЦ. Македонска РОК Енциклопедија (1963 – 2018) – ПРВ ТОМ Издавач: Corpus Delicti Records Приредувач на Енциклопедијата: Тошо Филиповски Тираж: 1000 примероци 333 МАКЕДОНСКИ МУЗИЧКИ СОСТАВИ Околу 2500 СПОМЕНАТИ МУЗИЧАРИ Околу 400 црно-бели фотографии Жанрови: rock, jazz, blues, electronic, hip hop,...
 • Friends2Friends за нашите пријатели музичари

  Драги пријатели, ова е прв голем настан кој го организира иницијативата Friends2Friends. Мотив за организирање на настанов беше пожарот кој се случи во Макотекс во кој изгореа инструментите и студиото на наши пријатели музичари. После оваа трагедија следеа и нови лоши изненадувања именно имаше поплава во истата зграда која...
 • Промо бустање-Yamaha Promo day

  На 16.11.2016, во Кино Фросина, МКЦ, се одржа промоција на озвучување – со дигитален миксер TF3 и музицирање на познати македонски музичари на Yamaha инструменти. Ние бевме на настанот и снимивме неколку песни, а како звучат одличните инструменти на Yamaha, во рацете на нашите талентирани уметници, можете да погледнете...
 • Топ 10 филмови за рок музичари

  Ова е листа која вклучува 10 филмови снимени според животот на рок музичарите. Last Days (2005) – Gus Van Sant Филм кој индиректно се занимава со последните денови на познатиот пејач Курт Кобејн. Stoned (2005) – Stephen Woolley Филмот го опишува трагичниот живот на гитаристот и едниот од основачите...
 • Неуспешни обиди на актери да станат музичари

  Овие актери на потешкиот начин докажуваат дека успех во едно поле не гарантира успех на други полиња. Алиса Милано   Ѕвездата на “Волшебничките”, Алиса Милано издаде пет албуми кон почетокот на 90-тите години. Истите никогаш не станале популарни во Америка, но станале популарни во Јапонија.     Џенифер Лав...
 • Познати музичари кои го надминаа својот инвалидитет

  Музиката е тешка професија во која инвалидитет може да ги оневозможи луѓето да работат и на некој начин може да значи крај на кариера. Сепак, постојат луѓе кои го трансцендирале својот инвалидитет преку талент и напорна работа. Бетовен, Реј Чарлс, и Стиви Вондер се нашироко познати, но и други...
 • Денес ќе пееме за Боб Марли

  Роберт Неста Марли е роден на 6.02 1945 година, а нашиот свет го напушти на денешен ден во далечната 1981 година. Во музичкиот свет познат како Боб Марли, јамајканскиот пејач, текстописец и гитарист. Стигна до угледот на еден од најголемите музичари на 20-от век. Тој го создаваше и најдобро...
 • Old School Cafe – 8 години уметнички расадник

  Во периодот од 21 па се до 23 април, несекојдневно прославување на роденденот на едно од култните места во Скопје, Old School Cafe, место кое е пребивалиште на огромен број креативни луѓе, музичари, уметници, актери, писатели… Бидете и вие дел од оваа тридневна фешта. Задоволството да имаш толку многу...
 • Џони Кеш во Магор

  Во среда, на 06.04. од 21:00 во Магор ќе “гостува“ легендарниот Џони Кеш, американскиот пејач-текстописец, гитарист, и актер кој се смета за еден од највлијателните музичари на 20-от век и еден од најпродаваните музички артисти на сите времиња. Иако првенствено е запаметен како икона на кантри музиката, жанровски опфаќа...