музичка

 • Како звучи Фреди Меркјури без музичка позадина?

  Фреди Меркјури почина пред 25 години, но неговите песни, неговиот стил, и магичната енергија и страст продолжуваат да ги освојуваат срцата на луѓето ширум светот. Тој стана рок икона и легенда, а не е тешко да се погоди зошто. На некој му текнало да ја извади музичката позадина од...
 • Интересна музичка соработка виа Македонија-Бугарија

  Се случи интересна музичка соработка виа Македонија-Бугарија. Еве го и првото официјално видео за албумот “Raw Pride”. Албумот можете да слушнете тука, а можете да го купите и преку #Amazon, # Googleplay, # Itunes: http://tinyurl.com/hdtdh86 и голем број други онлајн продавници....
 • Empire of the Sun во Гарсон

  Empire of the Sun во Garson. Овој петок во Гарсон Dominion events ќе ве води низ едно музичко патешествие до земјата на изгрејсонцето. Марко и Златко организираат забава посветена на јапонската музичка сцена која крие мноштво на изведувачи кои имаат квалитетни дела по кои се препознаени, оформувајќи еден вид...
 • Јапонска музичка сцена – визуелно откачени стилови

  Visual Kei е јапонско музичко движење кое беше популарно во 80-тите години. Стилот може да се карактеризира со често носење шминка, необични фризури и костими, во комбинација со андрогени модни додатоци. Инспирацијата понекогаш ја превземаат од јапонските цртани филмови. Многу извори велат дека Visual Kei се однесува на целиот...
 • DARREN EMERSON во Клуб ФАБРИКА

  Зар помисливте дека летото ќе помине без ниту еден позначаен урбан настан?!?!?! Ни претставува особена чест и задоволство да го најавиме најурбаниот настан во градот убав ова лето: Во сабота на 20 август во Скопје гостува еден од највлијателите дј-и, човекот кој цели три децении се наоѓа на врвот...
 • Монотоно возење во метро претворено во журка за паметење

  Во Франкфуртско метро денот започна мирно додека луѓето седеле тивко и чекале на станицата. Потоа во метро влегоа две девојки со гитара и почнаа да ја пеат познатата песна “Kiss“ на Принц. Во перформансот им се придружи и еден маж. Дали се работи за козмичка случајност, бидејќи метрото беше...
 • BOB MARLEY 71th BIRTHDAY PARTY – CLUB HAVANA

  BOB MARLEY 71th BIRTHDAY PARTY – CLUB HAVANA BOB MARLEY B-DAY …. Band’s — – KONOP- — BROOKA BAND — Dj’S — DJ Slave – Geto Rudi – Dj Charley – – Mastrfizam Crew – Zolti MaN vlezz 100den Неста „Боб” Марли 6 февруари 1945 година – 11 мај...
 • Урбана Нова Година на плоштадот во Прилеп

    НАЈУРБАНИОТ ПЛОШТАД СО НАЈУРБАНА МУЗИЧКА НОВОГОДИШНА ПОНУДА   Оваа нова година плоштадот Методија Андонов – Ченто во Прилеп нема да го гнасат секици цецици и жељковци. За оваа година градот нуди една сосема поинаква забава од тие на кои сме навикнати. Ќе има дневна музичка забава на која...
 • После маршот на црвените чадори

                          Виден маршот низ слики и проследен со музичка илустрација. Замислете, кога ќе ја легализираме проституцијата, како ли ќе се оданочат хонорарните проститути-тки!? Со договор на дело? Со Усно разбирање?  Светот кон кој целиме ги има навреме регулирано...