песни

 • Како звучи Фреди Меркјури без музичка позадина?

  Фреди Меркјури почина пред 25 години, но неговите песни, неговиот стил, и магичната енергија и страст продолжуваат да ги освојуваат срцата на луѓето ширум светот. Тој стана рок икона и легенда, а не е тешко да се погоди зошто. На некој му текнало да ја извади музичката позадина од...
 • Овие ретро песни годинава ќе наполнат 20 години

  Ајде да се потсетиме кои песни оваа година ќе наполнат 20 години од своето постоење. Ако сте растеле со истите, веројатно оваа ретроспектива ќе ви предизвика насмевка на лицето. Овие песни биле популарни на радио и ТВ во 1997, а оваа, 2017 година ќе наполнат 20 години. Па, ајде...
 • Откриен саундтракот за Trainspotting 2

  Во пространствата на интернетот се појави на саундтракот на едниот од најочекуваните филмови на годината, Trainspotting 2, во режија на Дени Бојл. Саундтракот за Trainspotting 2 беше официјално да биде објавен на 27 јануари, кога беше и светската премиера на филмот, но, како што објавија медиумите, “случајно” се најде...
 • Музиката е бесмртна: Ова се некои од најдобрите песни на Есма Реџепова

  Есма е родена на 8 август, 1943 година, во Скопје. Почна да се занимава со музика од рана возраст, а во својата кариера има напишано над 500 песни и одржа повеќе од 12.000 солистички концерти во Македонија и во странство. Во дискографијата на Есма Реџепова се наведени 20 албуми....
 • Достапни се видеа за сите песни од новиот албум на Металика

  Како што објавија, Металика снимија видеа за сите песни од нивниот нов албум “Hardwired… To Self-Destruct.” Легендарните треш металци ќе го објават новиот албум на 18 ноември кој ќе биде долго очекуваниот наследник на “Death Magnetic” од 2008 година, а ќе се појави како двојно CD и винил верзија,...
 • Кога метал музиката и средновековните мелодии играат валцер се создава In Extremo

  In Extremo  е германски метал бенд кој комбинира метал музика со средновековни традиционални песни, класична музика, фолк метал, хард рок и др. Обработени верзии на познати традиционални / средновековни балади го сочинуваат главниот дел од нивниот репертоар, но бендот има создадено и свои, авторски песни. Своите песни ги пеат...
 • Најдобри југословенски обработки на познати песни

  „Златна“ Југославија, како за кого, ни донесе многу јаки музичари кои станале популарни со своите хитови, најмногу произведени од Југотон. Сите постари генерации имаат, се надевам, некоја плоча од Југотон со хитови на своите омилени бендови, односно пејачи. Во 50-те и 60-те години Југотон одлучи да ги купи американските...
 • Три нови песни на Дејвид Боуви пристигнуваат во октомври

  Во октомври можеме да очекуваме новина во форма на три нови песни на Боуви. Студијски верзии на песните „No Plan“, „Killing a Little Time“, и „When I Met You“, ќе се пронајдат на вториот диск на албумот кој е снимен за мјузиклот Лазарус на Боуви. Исто така, беше објавено...
 • Викинзите ја измислиле рап битката во петтиот век?

  “Flyting“ е име за ритуално, поетска размена на навреди, а се практикувала главно помеѓу 5-ти и 16-ти век. Зборот потекнува од староанглискиот збор“flītan“, што значи караница. Сличен на модерните “рап битки” античкиот flyting често беше провокативен и вклучуваше “обвинувања за кукавичлук или сексуална перверзија.” Нордиска литература содржи приказни за...