Пиво

 • Пиволенд 2017

  Десетто, јубилејно издание на скопскиот пивски фестивал „Пиволенд“. се одржа на Скопското Кале, од 7 до 12 август. Како и претходните години, и оваа година Бла Бла Телевизија имаше свој Стејџ на кој се промовираа младите бендови и артисти. Склопивме неколку видеа од неколку денови во кои можете да...
 • КАДЕ НА ПИВО: ПИВНИЦА „ТЕМОВ-СТАР ГРАД“-ДИРЕКТНО ОД ПИВАРНИЦАТА ВО ВАШАТА ЧАША

  Веќе знаеме сите за пивница Темов дека се наоѓа во Скопската чаршија официјално отворена во 2007 г како прва пивска градина во Скопје во 21-от век, а во која можеа да се најдат речиси сите домашни и увозни пивски брендови. Со тек на годините, а постојано во развој и...
 • ПИВО ОД ТИКВА И ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО СПЕЦИЈАЛТЕТ НА „ПИВАРНИЦА СТАР ГРАД“

  Пивото од тиква има своја многу долга историја во САД, а за Македонија е мисловна именка, до неодамна. Зад океанот познати се уште од XVI век, а дури постојат информации дека локалните жители правеле пијалоци од тиква уште пред Кристофер Колумбо да дојде на оваа територија. Пивница Сатар Град...
 • Октоберфест Во Стар Град- Недела На Германски Специјалитети И Пиво

  Октоберфест Во Стар Град- Недела На Германски Специјалитети И Пиво! Вкусете го и доживејте го духот на германската традиција во срцето на Стара Чаршија под Кале. Една недела Пивница Стар Град ќе биде претворена во престолнина на германски деликатеси и пиво по германски рецепти во противни мени. Октоберфест Мени:...
 • Пиволенд 2016, атмосфера и изјави од артистите

  Заврши уште еден Пиволенд, а секој што бил присутен знае како си помина. Пиволенд 2016 ни понуди голем избор на пиво, деликатеси за јадење и друг вид на алкохол. Бендовите, односно артистите беа на ниво, а од музички жанрови се најде од се по нешто, за да го задоволи...
 • Пиволенд 2016 промо бустање

  На 31.08. започна Пиволенд 2016, на скопското Кале, како што веќе знаете, Бла Бла ТВ има свој сопствен стејџ на кои настапуваат млади, талентирани алтернативни бендови и музички артисти. Атмосферата е одлична, пивото е ладно и се точи, а дури и вчерашниот дожд не успеа да ги избрка најјаките....
 • Први дојмови од Пиволенд 2016 (слики)

  Заврши првиот ден на Пиволенд 2016, на скопското Кале. Со своја музика не забавуваа и не држеа будни и поткрепени со добро пиво Black & Vice Social Club. Влатко Илиевски и Акустик Дивижн и Рибља Чорба. Како и секогаш, настапите беа јаки, а атмосферата уште појака. На Бла Бла...
 • БЛА БЛА СТЕЈЏ И ОВАА ГОДИНА НА ПИВОЛЕНД

  БЛА БЛА СТЕЈЏ И ОВАА ГОДИНА НА ПИВОЛЕНД Како изминатата година, така и оваа во соработка со Пиволенд и Music Circle, Бла Бла телевизија во петте дена на овогодинешното издание на фестивалот, ќе овозможи на млади и неафирмирани бендови и артисти, да се претстават пред публиката и да оддржат...
 • Гурмански викенд со пиво – Пиволенд 2016

  Од 31 август до 4 септември во Скопје по деветти пат ќе се одржи „Гурманскиот викенд со пиво- Пиволенд“. Локацијата традиционално е на скопското Кале. Посетителите ќе имаат можност да уживаат во дегустација на многу видови пиво, гурмански деликатеси како и во над 100 музички настапи на три фестивалски...