првата

 • Потврдена е првата клиничка студија за канабисот за менталното здравје

  Универзитетот на Британска Колумбија ја започна најголемата канадска студија за канабисиот во последните 40 години. Оваа студија е прв ваков вид на студија која се обидува да го докаже влијанието на тревата кај психијатриската состојба, односно пост-трауматски стрес. Постојат многу ситуации кои го третираат медицински канабис за медицина, но...
 • Џез, блуз и соул портрети

  Добредојдени сте на првата самостојна изложба на Игор Стевковски – Стевац. Подгответе се за портрети со длабок израз на емоција на легендите на џезот, блузот и соулот.  ...
 • Првата zip-линија лоцирана во Пехчево, за сите авантуристи и рекреативци

  Авантуристичкиот парк во Пехчево засекогаш ќе ја промени идејата за тоа како треба да се помине и доживее една планинска авантура во Македонија. Овој ново изграден парк е место кое содржи широк спектар авантуристички елементи, а една од нив е првата zip-линија во републиката, со должина од 240 метри ...
 • Дизни ја објави првата фотографија од Star Wars тематскиот парк

  Новиот проект на Дизни ќе биде посветен на Star Wars франшизата. Компанијата Волт Дизни ја објави првата слика на новиот тематски парк посветен на Војната на ѕвездите кои се очекува да биде изградени во Дизниленд во Калифорнија. Се планира експанзија од 14 акри, што ќе биде најголем ваков парк...
 • СЕ ВРАЌАМЕ ВО ЖИВОТ – ИМАМЕ НЕТ

  СЕ ВРАЌАМЕ ВО ЖИВОТ – ИМАМЕ НЕТ ПРВАТА ИНТЕРНЕТ ТЕЛЕВИЗИЈА ОСТАНА БЕЗ НЕТ ОД 26 МАЈ ДВА ДЕНА ПРЕД МАН 2-РИ Другари ако мислите дека нешо не сме активни и во живо не иде телевизијата, тоа е затоа што немавме интер НЕТ, ни го исклучива од т -хоме заради...
 • Гладни за Комедија ? Има и чорби :) А има и Видео !!!

  Нашите пријатели од Паб Комедија за кои ви пишавме веќе неколку пати, пред некој ден, ни закркориа цревата, гладни бевме, па не поканија да дегустираме дел од нивното мени. Салати многу убави и обилни(сезонска, шопска, грчка и др.), чорби наутро па до ручек (пилешка, говедска, зеленчукова, спанќ – чорба...
 • Погледнете ја комплетната пивска листа на првата микро пивара “ТЕМОВ”

  Од нашите пријатели Beershop ја добивме комплетната листа со стручен осврт за секое пиво произведено од првата микро пивара “ТЕМОВ” која веќе една година произведува најубави и вкусни пива. Пивата може да ги дегустирате во старата скопска чаршија во  Пивница „СТАР ГРАД“, како и во ново отворениот Паб Комедија ....
 • Далтон

  Метал Машина еп 07 со Далтон од Верка

  После 3 епизоди со странски музичари, повторно се враќаме на македонската алтернативна сцена. На Бла Бла ТВ, погледнете ја седмата епизода од првата сезона на Метал машина. Гостинот е Влатко Нушев, ака Далтон од Верка....
 • ВАРДАР ВО ПОХОД ПО ПРВАТА ЗЛАТНА ЅВЕЗДА НА ЛОГОТО

  ВАРДАР ВО ПОХОД ПО ПРВАТА ЗЛАТНА ЅВЕЗДА НА ЛОГОТО, АКО ОСВОИ ОВАА ГОДИНА 10 ТИТУЛА Најтрофејниот фудбалски клуб во Македонија има многу мотиви за пролетниот дел од сезоната. Откако во клубот конечно дувнаа позитивни ветришта со нов газда, инвестиции, стабилност и модерен тренинг камп, на пролет може да стигне...