промени

 • Кејт Буш – уметницата која ја промени поп-културата

  Кејт Буш, родена во Англија на 30 јули, 1958 година, е англиска пејачка и композиторка, музичар и продуцент. Поради својот еклектичен музички стил и неконвенционалното вокално изразување, стана една од најуспешните британски женски соло изведувачи во последните 30 години. Се сеќавам кога за прв пат ја слушнав Кејт Буш...
 • Еден човек во Флорида го промени името во Крафтверк

  Не е невообичаено големите љубители на музиката да ги именуваат своите деца по нивните омилени уметници. Но, да го смените сопственото име во името на вашиот омилен музичар? Еден човек од Флорида го направи токму тоа, го смени своето име во Крафтверк. На своите слики тој дури ја носи...
 • Бурните дваесетти години – ера на промени

  “Бурните дваесетти години“ е термин кој се користи за 1920 година во западниот свет. Тоа беше период на економски просперитет со карактеристична културна предност во САД, Канада и Западна Европа, особено во големите градови како Њујорк, Монтреал, Чикаго, Детроит, Париз, Берлин, Лондон и Лос Анџелес. Во Франција и во...
 • Потеклото на ентитетите

  За потеклото и механизмите на ентитетите и нивните „закачувања“ постојат различни објаснувања, кои во основа се делат на човечки и нечовечки. Во својата книга „Ентитети“, д-р С.Саган го опишува создавањето на човечките ентитети врз основа на моделот на психата, според кинеската традиција, односно таоизмот и моделот на четирите тела...
 • Овој руски бенд ја промени метал музиката засекогаш

  Бенд кој се нарекува Гнилой Район, односно, во слободен превод Гноен регион, создаде песна по име “Downhole”. Од каде и да се дечкиве, очигледно мислат дека се од лошо место. Претпоставуваме дека нивната цел е да бидат руската верзија на Skid Row. Слушнете го нивниот хит подолу и ќе...
 • Промоција на новиот албум на Fierce

      Македонскиот џез состав Fierce е формиран 2012 година во Скопје, од страна на Горјан Стојменовски и Виктор Филиповски. Од самото формирање бендот имал неколку промени во својот состав, денес го сочинуваат: Горјан Стојменовски (гитара), Виктор Филиповски (тапани), Марко Василевски (контрабас) Борислав Веселинов(саксофон) и Сенад Усеин на труба....
 • За сељачизмот по скопските сендвичари

       Ќе ви пренесеме една фб статија на нашиот познат изведувач на класични џез евергрини, Џон Илија Апелгрин и неговото искуство во една позната скопска сендвичара. Дека еден човек ќе направи промени во односите во заедницата, тешко, но здружени ќе ги направиме сите промени кои културно ќе не...