работилници

 • Скопје винил конвенција

  На 16.12 во МКЦ се одржа првата винил конвенција во Македонија во организација на Funky Fresh и МКЦ. Настанот содржеше работилници, перформанси, DJ сетови, изложување и размена на плочи со голем број на колекционери од регионот....
 • Промо бустање: КОКИНО – Тврдина на сонцето

  Рапорт од Магична Минџа која се најде меѓу ѕвездите на Кокино: На 21.08. се оддржа културен настан на тврдината Кокино, наречен КОКИНО – Тврдина на сонцето. Како што знаете (или не знаете) Кокино e мегалитска опсерваторија која се наоѓа во атарот на општината Старо Нагоричане, на оддалеченост од околу...
 • Тврдина на Сонцето – Кокино на 21-ви август (недела)

  На Кокино ќе се одржи мултимедијалниот фестивал Tврдина на Сонцето ! Целодневен културен хепенинг со концерти на Кирил Џајковски, Фолтин и Мухамед Ибраими На локацијата на мегалитската опсерваторија Кокино, на 21-ви август (недела)ќе се одржи целодневниот културен хепенинг КОКИНО – Тврдина на сонцето. Овој несекојдневен настан е организиран за...
 • Скопје Стрип Фест 2016

  Конечно Стрип Фестивал во Скопје! Ете дојде време и тоа да се случи по толку многу активности околу стрипот во главниот град! Последниве 5 години се отворија неколку издавачки куќи кои издаваат стрипови, потоа стрип книжарницата Бункер, Здружение на стрип љубители „Макстрипови“ итн. Затоа, во соработка со Музејот на...
 • БОШ ФЕСТИВАЛ ОД 26 ДО 28 АВГУСТ ВО ГЕВГЕЛИЈА

  Осмото издание на Бош фестивал ќе се одржи од 26 до 28 август на повеќе локации во Гевгелија.  За трите фестивалски дена е предвидени бројни содржини (професионални и аматерски), како театарски претстави и перформанси, музика, поезија, филмови и видеоарт, изложби, работилници и други форми на интердисциплинарни и неконвенционални уметнички...
 • Прво па Женско 4

  Прво па Женско 4-ти пат во М.К.Ц. ОД 11 ДО 13 МАРТ Оваа година, Прво па Женско ја слави Жената Борец. Програмата е портрет на женското лице на годината одбележана со свирежи, скандирања и поворки по улиците. Одек на автентичната женска борба со пендреците, штитовите, чизмите со метални ѓонови,...
 • Креативна турли тава – работилници за деца од 4 до 6 години

    26 декември, сабота од 12:00 часот Колектив Ветерница Последна турли-тава за годинава! Да ја испратиме со неколку магиски трикови, а да ја дочекаме новата со желба за многу креативност, слобода и фантазија! Топли патичиња и лесна облека и ве чекаме во сабота заедно да нурнеме во светот на...
 • Пин конференција на Таксират

  Во рамките на ПИН конференцијата во Скопје, овие два дена гостуваат повеќе од 200 музички експерти и 100 музичари од 22 земји од Европа. Тие на публиката ќе им се претстават со повеќе од 40 „шоукејс“ настапи и концерти, 20 панел дискусии, работилници и филмови. Екипата на Бла Бла...
 • Фестивал за креативна индустрија во Скопје

    Почнувајќи од 16ти септември па се до 20ти септември, на Плаја виста ќе имате вистинска прилика да го почувствувате новиот креативен бран во градот! Под мотото „Скопје – мојот град!“ во петте фестивалски денови ќе можете да посетите презентации, предавања, работилници, панел дискусии, форуми/дебати, како и да учествувате...