рап

 • Рап АНАЛиза : Почетокот ….

  Почетокот… На Почетокот – Умот ги создаде Хард Корот и Комерцијалата.. Хард Корот беше безличен и празен; и имаше темнина над бездната, Бунтовничкиот Дух лебдеше врз идеата…. Мислата  кажа –  Нека има вистински Рап,  и би Рап !!! Глувите Слушнаа дека пораката е вистинска, и се оддели Хард Корот...
 • Нова рап екипа “СЕВЕРДАМ”

  Доаѓаме од другата страна на градот Скопје. Прва трака ” СЕВЕРДАМ – ПИКАСО ” Артисти : Џанко и Саки Микс мастеринг: ГОГО (СВЦ)...
 • Битолската рап сцена доби уште двајца нови артисти

  No Mercy (Oмер Демири) & Venom (Кристина Цветкова), се новите рап артисти на битолската сцена. Тие спремаат нови траки и уште многу соработки со битолските рап артисти. Нивната песна, наречена „Реалноста“, зборува за реалниот живот на улицата. Уживајте во новиот рап од Битола и поддржете ги младите артисти....
 • HAVOC of Mobb Deep во MКЦ

  Рап ЏУМБУШЛИИ. SureShotz Entertainment и MKЦ, имаат огромна чест за прв пат во Скопје / Македонија да ви го најават гостувањето на HAVOC – едната половина од легендарното Хард Кор Хип-Хоп дуо Mobb Deep директно од Queensbrige / NEW YORK. Тој ќе одржи dj сет, како и настап на...
 • Нов инструментален албум на Скитара

  Скитара е еден од најплодните и најквалитетните рап продуценти во Македонија, дел од Токисологија и Единствена опција. Има еден соло албум и повеќе албуми со Токсикологија, има соработувано со сите сериозни атристи од земјава и надвор. Слушнете го неговиот нов албум и вратете се во 94-та. https://www.youtube.com/playlist?list=PL7ApEU86bWlpDZDk0uaWJxdeAnQnXx6M6...
 • 90 Армија – “Real” Skopje и чаирски рап

  Џанко 90 и Николофф 90 се членови на 90 армија, 90 значи деветнула армија, а не девееста армија… Доаѓаат од Чаир, Скопје. Со Николоф оддамна снимаат и пишуваат работи кои им текна да ги снимат за уоutube. Слушнете како звучат дечкиве:...
 • Mat Wave и неговата дебитантска рап трака „December“

  Зад псевдонимот “Mat Wave” се крие името на младото скопско момче Матеа Пехчевски. Тој штотуку ја сними својата дебитантска рап трака, за која наскоро ќе биде реализиран видеоспот. Во подготовка се неговите следни две нови теми кои го највуваат дебитантскиот албум кој ќе се вика „New Wave“, според новиот...
 • ЏАКА НАКОТ ПИШУЕЛ КНИГА ЗА МАКЕДОНСКИОТ РАП

  ЏАКА НАКОТ ПИШУЕЛ КНИГА ЗА МАКЕДОНСКИОТ РАП Док го вади лебот у далечна Немачка, самопрогласениот ЦАР, легендата на македонскиот рап – ЏАКА НАКОТ, изгледа дур не праи евра за бољи живот и у слободно време пишуел книга за МАКЕДОНСКИОТ РАП, од негов агол и перспектива.   КНИГАТА Е КОМАЈ...
 • Спремни ли сте вториот дуел од Рап Скилз Македонија

  Минатиот петок ги проследивте Лукс Кмала и Кољо од Дранк Флоу кои ја имаа честа да го отворат премиерното издание на Рап Скилз Македонија кое се дешаваше на плочник во Скопје. Три борби кои ги израдуваа насмеаа и наежија почитувачите на македонскиот хип хоп можете да си ги глеате...