скејт

 • Скопје Челинџ III – слики и победници

  Заврши уште еден Скопје Челинџ, третиот по ред, кој се одржа на 16-ти и 17-ти септември во Скејт парк. Се работи за првиот и единствен интернационален натпревар на екстремни спортови, чиј дел беше и екипата на Бла Бла ТВ. Целиот настан помина одлично, а наскоро ќе објавиме и видео....
 • Скопје Челинџ III 16/17 Септември на Скејт Парк

  Скопје Челинџ III  16/17 Септември на Скејт Парк  Првиот и единствен интернационален натпревар на екстремни спортови во Македонија со интересно име и приказна Скопје Челинџ, на 16 и 17 септември ќе се оддржи на Скејт Паркот на Кеј трета година по ред. На овој натпревар учество ќе земат повеќе...
 • Go Skateboarding Day ОФИЦИЈАЛЕН ДЕН НА СКЕЈТЕРИТЕ

  Go Skateboarding Day е официјален празник на скејтерите измислен од страна на Меѓународната асоцијација на скејтборд друштва (ИАСЦ) со цел да се промовира скејтбордингот. Тоа е 21 Јуни, ден кога сите скејтери во светот се излезени на улица. По тој повод Асоцијацијата за екстремни спортови од Македонија Grind House-Skopje,...
 • Skopje Street Festival првите учесници

  Под отворено небо, на 10ти,11ти и 12ти Јуни во Градскиот парк, Скопје ќе ги здружи своите маала, ќе ги придвижи улиците и ќе ги соедини младите на едно масовно урбано будење. Преку креативност, интеракција и музика сакаме заедно со вас да го изградиме социјалниот и емотивниот капитал за да...
 • Ритуалот на скејтер од Куба

  Од своите почетоци во 60-тите години во Калифорнија, до денес скејтбордингот измина пат преку целата планета стигнувајќи до места како Индија, Мадагаскар, па се до Авганистан и Малдиви… Стана начин на живот за многумина, а како би рекол кубанскиот скејтер, Јохани Перез Ривера, во краткото видео за него, ритуал....
 • Кучешка работа

  Jiff е куче кое знае повеќе трикови од циркуски акробати. Тој е, исто така и голем фан на скејтање....
 • Промо Бустање – Скејт Челинџ

    Бла Бла ТВ беше на кејот на Вардар каде се оддржа Скопје-Скејт Челинџ . Ние сакаме, што повеќе вакви културно-спортски манифестации да се случуваат.  ...
 • Ник Ломакс, на листа на повредени!

  Ако го следите Ник Ломакс и го имате гледано неговото последно видео од Локо Скејт турата, веќе знаете дека ЈУ-ЕС-ДИ професионалецот беше многу блиску да го загуби својот мал прст, на последното патување во Истанбул, Турција. За среќа му останаа доволно прсти за да го опише овој немил настан...
 • Скопје Челинџ ден 1

  На првиот ден од второто издание на Skopje Challenge имавме квалификациони натпревари. Настанот започна во 19 часот со квалификациите за скејт натпреварувањето. Од повеќе од 15 натпреварувачи, 11 влегоа во финалето кое ќе се одржи денес. Потоа следуваа квалификационите натпревари за блејдерите. Нажалост, немаше многу пријавени. Сите петмина што се...