филмови

 • Филозофски филмски фестивал 2017

  Филозофски филмски фестивал 2017 ќе се одржи во Кинотека на Македонија од 30.03 до 7.04, а на програмата на фестивалот ве очекуваат многу филмови… ПРОГРАМА: РЕВИЈАЛНА ПРОГРАМА / SPECIAL SCREENINGS 30 март (петок) 19:00 ч. ГРАЃАНИНОТ КЕЈН (Citizen Kane) Игран филм, САД 1941 г., 119 мин., колор, ХД Режија:...
 • Кога познатите филмови би биле направени во Русија

  На некој му текнало да ги прикаже познатите ликови од филмови во руска верзија, па еве како би изгледало кога познатите филмови би биле направени во Русија: #1 Deadpool #2 The Matrix #3 Pirates Of The Caribbean #4 Harry Potter #5 Game Of Thrones #6 Batman #7 Tom And...
 • Како се создаваат звучни ефекти за филмови?

  Дали некогаш сте виделе Фоли уметници? Веројатно не, бидејќи нивната работа е да останат невидливи и да создадат чувство на реалност во филмовите, со користење само на звукот. Фоли уметниците ги рекреираат амбиентните звуци во студио, а како изгледа сето ова, погледнете во видеото:...
 • Skopje Cinema City – Загревање

  Skopje Cinema City веќе познатиот фестивал за музички документарни филмови на кој што се прикажуваат бројни филмови од различни продукции вклучувајќи ја и домашната, се враќа со загревање пред почетокот на третото продолжение. “Загревање” е настан во рамките на кој што фестивалот, веќе традиционално во февруари, репризира дел од...
 • Филмови врз основа на вистински приказни кои всушност се лажни

  Секогаш кога некој нов филм тврди дека е базиран врз основа на вистинска приказна, тоа е гаранција дека рекламирањето на филмот ќе ги нагласи настаните кои всушност се случиле во реалниот живот, иако се работи за маркетиншки трик. Општо е познато дека филмовите кои се снимени врз основа на...
 • Етнолошки документарни филмови во Музеј на Мaкедонија

  Проекција на етнолошки документарни филмови „Весела е година, голем клас на нива“ Музеј на Мaкедонија 12 јануари 2017 година, 11 часот Во пресрет на празникот Василица во Музејот на Македонија на 12 јануари 2017 година во 11 часот ќе се одржи проекција на етнолошки документарни филмови насловена „Весела е...
 • Во што е проблемот со модерните хорор филмови?

  Во што е проблемот со модерните хорори и зошто не се страшни? Се сеќавам дека како деца врескавме и скокавме кога ги гледавме култни хорор филмови, кои со тек на време престанаа да не плашат, но, сепак, атмосферата во истите се уште делува језиво и страшно, па се дешава...
 • Познати светски ѕвезди кои не напуштија во 2016 година

  Познатата интернет страна за филмови, IMDB, направи видео во кое ги стави сите познати светски ѕвезди кои не напуштија оваа кобна 2016 година....
 • Сите Star Wars филмови рангирани од најлош до најдобар

  Ни се доближува премиерата на новата епизода на Star wars, наречена Rogue one, што би требало да биде претходник на епизода 4, The new hope, што значи дека можеме да го очекуваме Дарт Вејдер повторно да се појави на големото платно, што на многу фанови им предизвикува голема возбуда....