blues

 • Промоција на Македонска Рок Енциклопедија

  Промоција на Македонска Рок Енциклопедија на 08.05.2018 во МКЦ. Македонска РОК Енциклопедија (1963 – 2018) – ПРВ ТОМ Издавач: Corpus Delicti Records Приредувач на Енциклопедијата: Тошо Филиповски Тираж: 1000 примероци 333 МАКЕДОНСКИ МУЗИЧКИ СОСТАВИ Околу 2500 СПОМЕНАТИ МУЗИЧАРИ Околу 400 црно-бели фотографии Жанрови: rock, jazz, blues, electronic, hip hop,...
 • Нова песна и видео на Crossroad Blues Band „Слушам звук„

  Блузерите од јужниот Прилеп Crossroad Blues Band ја продолжуваат најавената десетологија на видеа за песните од новиот последен нивни албум „Градско дете„. По Првиот сингл „Градско дете„ по кој го именуваа и албумот, еве сега со број два синглот „Слушам звук„ во кои генералиите се исти. Автор на музиката...
 • Crossroad Blues Band ја најавуваат летната турнеја

  Прилепскиот блуз состав Crossroad Blues Band ја најавуваат нивната летна турнеа со кратко видео. Оваа година на М.А.Н. се меѓу лидерите токму во категоријата на Турнеја и исто така ќе не почастат со кус настап на школка во сабота. Од екипата од Прилеп се чекаат и видео спотови кои...
 • Кросроуд блуз бенд најавува трет албум

  Единствениот најстар активен блуз бенд во Македонија, Кросроуд блуз бенд го сними својот трет албум,овој пат на македонски јазик кој се вика Градско Дете. Албумот е снимен во студио Шило во Прилеп и има девет песни, кои се сите авторски. Синглот ке биде пустен најверојатно во Мај и тоа...
 • ПРОМОЦИЈА НА ВИДЕОТО НА С.А.М.

  НИКОЛА БЛУЗ Е ПЕСНАТА ЗА НОВОТО ВИДЕО НА ХИП ХОП АРТИСТОТ С.А.М. КОЕ ЌЕ ГО ПРОМОВИРА ВО РОДНОТО ТЕТОВО ВО РЕПАБЛИК КЛУБ. ВИДЕОТО ГО ПРОДУЦИРАШЕ БЛА БЛА ТЕЛЕВИЗИЈА ПРВО  ОД ПРОЕКТОТ ВИДЕО БАЗА.   С.А.М. – Никола Блуз Текст: Никола Трпески ( С.А.М.) Музика: Никола Трпески ( С.А.М.) ,...
 • Интервју со скопскиот бенд Kolt

  Kolt е четверочлен рок бенд од Скопје, формиран во 2014 година. Нивната музика ја карактеризираат различни жанрови, од хард-рок, панк-рок, прогресивен метал  и блуз. Во следново интервју дознајте нешто повеќе за бендот и нивниот спот и синг „Chess“, кој е најава за вториот студиски албум „Solipse“. Промоција на истиот...
 • „Amy“ – документарецот за Ејми Вајнхаус

  „Amy“ е документарен филм за прерано починатата Ејми Вајнхаус на режисерот Асиф Кападија. Во него, преку слики и видеа од приватните колекции на нејзините најблиски, режисерот ни ја претставува Ејми од поинаков агол. Од најраното детство и нејзиниот експлозивен талент, преку исцрпувачкиот притисок од нејзиниот татко за константо работење,...
 • The Jon Spencer Blues Explosion во МКЦ

  Со гордост ви ја најавуваме големата „Блуз експлозија“ која ќе го погоди Сkопје. Концерт на The Jon Spencer Blues Explosion на 04 септември. Во организација на МКЦ, а во соработка со Кино Шишка – Љубљана, Жедно Ухо – Загреб и Поп Депресија & Одличан Хрчак – Белград. Њујорк е...