heavy metal

 • Промоција на Македонска Рок Енциклопедија

  Промоција на Македонска Рок Енциклопедија на 08.05.2018 во МКЦ. Македонска РОК Енциклопедија (1963 – 2018) – ПРВ ТОМ Издавач: Corpus Delicti Records Приредувач на Енциклопедијата: Тошо Филиповски Тираж: 1000 примероци 333 МАКЕДОНСКИ МУЗИЧКИ СОСТАВИ Околу 2500 СПОМЕНАТИ МУЗИЧАРИ Околу 400 црно-бели фотографии Жанрови: rock, jazz, blues, electronic, hip hop,...
 • Saxon со нов албум и спот

  Легендарниот британски хеви – метал состав Саксон на 16-ти октомври ќе го објави својот нов албум. Тоа ќе биде нивни 21 студиски албум кој ќе се вика „Battering Ram“. На него ќе се најдат 10 песни: 01. Battering Ram 02. The Devil’s Footprint 03. Queen Of Hearts 04. Destroyer...
 • Не, металот не е агресивна музика

  Најновото истражување што го спровеле научниците од Универзитетот во Квинсленд, Австралија, наспроти одамна наметнатото мислење дека хеви металот е агресивна музика, покажува дека всушност тој делува смирувачки кај луѓето. Во истражувањето учествувале 39 лица и од нив било побарано да раскажат некои фрустрирачки моменти од врските, работата или финансиите. Пратејќи...
 • Iron Maiden со нов албум

  Хеви метал ѕверовите, Iron Maiden, на 4-ти септември ќе го издадат својот прв двоен албум „The Book of Souls“. Издавач ќе биде „Parlophone Records“. Снимен е во Париз со нивниот долгогодишен продуцент Kevin “Caveman” Shirley при крајот на минатата година. Иако содржи 11 песни, албумот ќе биде двоен бидејќи ќе...