jazz

 • Промоција на Македонска Рок Енциклопедија

  Промоција на Македонска Рок Енциклопедија на 08.05.2018 во МКЦ. Македонска РОК Енциклопедија (1963 – 2018) – ПРВ ТОМ Издавач: Corpus Delicti Records Приредувач на Енциклопедијата: Тошо Филиповски Тираж: 1000 примероци 333 МАКЕДОНСКИ МУЗИЧКИ СОСТАВИ Околу 2500 СПОМЕНАТИ МУЗИЧАРИ Околу 400 црно-бели фотографии Жанрови: rock, jazz, blues, electronic, hip hop,...
 • Twelve Moons Of Jazz

  Поминувајќи бесцелно низ скопската стара чаршија, некои звуци се играа со акустичниот амбиент на Даут Пашин Амам, кои ни дадоа насока на движење. Вечерта доби смисла а и воедно поттикна размислување, бидејќи сликата беше мал број на искрени посетители и во средината џез-пијанист чија енергичност во изразувањето проследена со...
 • Twelve Moons Of Jazz

  Месец на џезот во градот… Зад аголот на големите случувања, Twelve Moons Of Jazz суптилно се наѕира во нов изглед. На секојдневниот минувач во секојдневната сопственост, често пати му е потребна насока и место за инструментална воздишка во која ќе се откриваат домашни артисти затскриени од сенката на комерцијалниот...
 • Новата книга „Поклон за комшивката„ се промовира во Прилеп

  Денес во Прилеп, во клутното место Тејк Фајф Џезз Бар, со почеток од 21 часот, ќе се одржи промоција на книгата „Поклон за Комшивката„ од Далибор Ивановиќ, под псевдонимот Прилепчанец, а тоа е и негово прво дело. Интерсната реклама погледнете ја обавезно!!!! Интегрално од ивентот за промоцијата еве како...
 • Twelve Moons of Jazz

  Капата на глава, гитарата во рака, “Twelve Moons Of Jazz” продолжува…… Мелодична смиреност на уникатен џез стил со космополитски дух и воедно урбан симбол на музичкото просветлување е композиторот кој свири на гитара Тони Китановски. Целината на звукот ја продлабочуваат Иван Бејков – бас и Виктор Филиповски – тапани....
 • Нашите BLLA BLLA BLLA… на AlaRma Pun(k) Jazz Фест 2016 во Бугарија

  AlaRma Pun(k) Jazz Фест 2016 **Ден 2: BLLA BLLA BLLA… (Скопје) + TFSL + THE SCROLETICS @ B-Side, club *MIXTAPE 5* | 06.03.2016 | 20:00 Нашите Blla Blla Blla … на 6 март ќе гостуваат на панк џез фестивалот AlaRma Pun(k) Jazz Фест 2016 , во Софија Бугарија. Наскоро на...
 • Дванаесетте месечини на џезот

  Дванаесетте месечини на џезот Twelve Moons of Jazz Бенд: Fierce Почеток: 21:30 Локација: Public Room Потпомогнато од: Златен Даб Резервација: +389 2 609 2650 Влез: 150 денари (мезе карта) Twelve Moons of Jazz е серија од 12 настани посветени на најдобрите џез состави од Македонија. Во организација на Digital.Millennium.Artists™ скопската...
 • Џез вечер во Ракија Бар

  Џез вечер во Калдрма Ракија Бар со Jazz Friends Duo – Јордан Колевски и Владимир Ботев на 2 февруари со почеток во 21:30 часот Добриот провод не секогаш вклучува галама, има нешто и во интимните приказни и амбиенти… 🙂 Ако сте љубители на дуетите на Џо Пас и Ела Фицџералд,...
 • ГОЦЕ СТЕВКОВСКИ СЕПТЕТ

  Skopje Jazz Festival Annual Party with GOCE STEVKOVSKI SEPTET во Менада, четврток 28 јануари со почеток во 22:00 часот Гоце Стевковски – тапани Тодор Бакрџиев – труба Кире Кузманов – алт саксофон Иван Иванов – тенор саксофон Сашко Николовски – тромбон Оливер Јосифовски – контрабас Дамир Имери – клавијатури...