punk

 • Промоција на Македонска Рок Енциклопедија

  Промоција на Македонска Рок Енциклопедија на 08.05.2018 во МКЦ. Македонска РОК Енциклопедија (1963 – 2018) – ПРВ ТОМ Издавач: Corpus Delicti Records Приредувач на Енциклопедијата: Тошо Филиповски Тираж: 1000 примероци 333 МАКЕДОНСКИ МУЗИЧКИ СОСТАВИ Околу 2500 СПОМЕНАТИ МУЗИЧАРИ Околу 400 црно-бели фотографии Жанрови: rock, jazz, blues, electronic, hip hop,...
 • ВЈУ со АТЕИСТ РАП пред концертот утре

  АТЕИСТ РАП : ВО ДРЖАВА КАКО НАШАТА (И КАКО ВАШАТА), ТВОРЕЧКА ИНСПИРАЦИЈА НЕ МОЖЕ ДА ФАЛИ! Они се „културни момци, фини..“,несомнено еден од свиречки најгабаритните и бендовите со најголема километража на екс-ју панк сцената. Atheist Rap –потекнуваат од новосадската плодна панк почва, формирани во 1989 г. од Доктор Поп,...
 • Бумбикс 1997 година – Нашата порака (видео)

  Бумбикс 1997 година – Нашата порака (видео) Е пријатели 1997 година, во Македонија постоеше еден бенд со име Бумбикс.Во него членуваа некој скопски деца: Круно од КАНОН, Васко од Бернајз Пропаганда, Зафо од БАЗА 903 и нека ми извини Бубњарот не ми текнуе на името негово, мислам Јане беше...
 • БИТОЛА САКА РОКЕНРОЛ РЕВОЛУЦИЈА 19 МАРТ

  Задруга Артикултура ви го најавува фестивалот БИТОЛА САКА РОКЕНРОЛ – РЕВОЛУЦИЈА ФЕСТ Супер фестивал во организација на Задруга Артикултура со одлични бендови ќе се случи на 19 МАРТ во БИТОЛА во Центарот за култура : SPANK ARMADILLO THE GOVERNMENT / www.thegovernment.mk THE BLACK & VICE SOCIAL CLUB VERKA Уште 7 дена! Карти...
 • Нашите BLLA BLLA BLLA… на AlaRma Pun(k) Jazz Фест 2016 во Бугарија

  AlaRma Pun(k) Jazz Фест 2016 **Ден 2: BLLA BLLA BLLA… (Скопје) + TFSL + THE SCROLETICS @ B-Side, club *MIXTAPE 5* | 06.03.2016 | 20:00 Нашите Blla Blla Blla … на 6 март ќе гостуваат на панк џез фестивалот AlaRma Pun(k) Jazz Фест 2016 , во Софија Бугарија. Наскоро на...
 • Нова песна и видео од Брука !!!

  Македонскиот реге феномен БРУКА со ново видео за песната Балкан ман.   По првиот сингл До преѓе кои силно одекна на тубот и сврте повеќе од 110000 уникатни посети, на ред му дојде Балкан ман. Песната е пародија на турбофолк шитот кој го труе Балканот и низ ироничен текст...
 • Нај Панк промоција на Лоши Деца у гаража

  Петок 26. 02 . 2016 ќе остане запаметен како денот кога се одржа нај панк-хард кор промоцијата на ЕП- то на Лоши Деца. Повеќе од 100 луѓе, блиски пријатели, фанови, панкери,рокери, рапери, металци во гаражата што живот значи.Пиење, мезе и гласна музика, отсвиреа неколку песни и испија многу алкохол...
 • Defenders of the Universe во Браво

  Вечерва од 20:00 часот во кафе барот Браво во Буњаковец, ќе не почести со свирка германскиот бенд. Всушност самото име веќе го објаснува интензитетот на креативната енергија и хаосот кои се содржат во музиката на момците од Schwäbisch Gmünd, Германија. Нивната музика е постојан мутирачки организам од панк рок до...
 • Punk Rock Holiday @ Tolmin

  Од денес, па се до 7-ми август, во Толмин Словенија ќе се одржи Punk Rock Holiday фестивалот. Ќе има два стејџа и многу активности. Отварањето ќе биде доделено на Flogging Molly, Against Me! и Anti Flag. Вториот ден ќе рокаат Beatstakes и Madball, третиот The Exploited, Raised Fist и Less Than Jake....