Reggae

 • Промоција на Македонска Рок Енциклопедија

  Промоција на Македонска Рок Енциклопедија на 08.05.2018 во МКЦ. Македонска РОК Енциклопедија (1963 – 2018) – ПРВ ТОМ Издавач: Corpus Delicti Records Приредувач на Енциклопедијата: Тошо Филиповски Тираж: 1000 примероци 333 МАКЕДОНСКИ МУЗИЧКИ СОСТАВИ Околу 2500 СПОМЕНАТИ МУЗИЧАРИ Околу 400 црно-бели фотографии Жанрови: rock, jazz, blues, electronic, hip hop,...
 • Conquering Lion со најава за албум

  Добрите људи од тетово најавуваат Conquering Lion го најавија својот 4-ти по ред студиски албум насловен “Land Of Confusion” кој ќе биде издаден на 24.Фебруари.2017 од страна на издавачката куќа Locksmith Records од New Jersey, USA. Locksmith Records имаат издадено албуми и синглови на некои од попознатите реге артисти...
 • Запознај те го : Princ Far I “Voice Of Thunder”

  Запознај те го : Princ Far I “Voice Of Thunder” ИСКРЕН РАСТАФАРИ ПОЕТ Prince Far I (c. 1944 – 15 септември 1983)  реге ди џеј, пејач, продуцент и растафаријанец. Роден како Michael James Williams во Spanish Town Jamaica, негова прва работа врзана со музика беше ди џеј во  Sir...
 • Боб Марли и Реге Македонија денес го легализираат М’рмеладот :)

  Боб Марли и Реге Македонија денес го легализираат М’рмеладот 🙂 Денес на 11. 05 е денот кога конечно и без размислување оддаваме почит на великанот Боб Марли. Целата Реге сцена денеска, без разлика дали вечер ќе настапува или ќе биде само дел од публиката во Скопската Стара Чаршија или...
 • Kако лавот го освои Букурешт

  Нашите Реге мастери Conquering Lion во нивната турнеа по Романија го имаа и главниот настап на Burn Babylon фестивалот во клуб Фабрика во Букурешт . Горди на нашите мастери моравме да ви ја прошириме и рецензијата која ја добија од еминентниот зонареге портал каде се потврдува квалитетот на добрите...
 • Вечер Reggae Jungle Experience во Club Havana

    Reggae Jungle Experience at Club Havana – SKOPJE – 19.03.2016 РЕГЕСАУРУСОТ ГЕТО РУДИ И Natty Fiyah SS ВЕЧЕВА ВО КЛУБ ХАВАНА ЗА СИТЕ РЕГЕ, ДНБ И ЏАНГЛ МЕРАКЛИИ, СО ЖУРКА ЗА ТОПЕЊЕ МАСНОТИИ И ПОЛНЕЊЕ СО ПОЗИТИВНА ЕНЕРГИЈА !!! ТОЈ Е МОЖЕБИ И ЕДИНСТВЕНИОТ ВОДИТЕЛ И РЕАНИМАТОР СО ЕМИСИЈА...
 • Нова песна и видео од Брука !!!

  Македонскиот реге феномен БРУКА со ново видео за песната Балкан ман.   По првиот сингл До преѓе кои силно одекна на тубот и сврте повеќе од 110000 уникатни посети, на ред му дојде Балкан ман. Песната е пародија на турбофолк шитот кој го труе Балканот и низ ироничен текст...
 • Natty Fiyah SS at Studio Club Tetovo 27.02.2016

  Natty Fiyah SS at Studio Club Tetovo 27.02.2016 По враќањето од гостувањето со ГЕНЕРАЛОТ во Софија, Natty Fiyah SS, сега на домашен терен повикува на Уште едно реге џангл искуство со најдобриот саунд систем во Македонија! Кој бил на забава со Natty Fiyah SS, знае дека нема да може да остане...
 • ЏАНГЛИСТ МАСИВ СО НАТИ ФАЈАХ!!!

  ВО БРАТСКА БУГАРИЈА КАКО ШО ПИШАВМЕ ПРЕД НЕКОЕ ВРЕМЕ  ДЕНЕС 19. 02 СЕ СЛУЧУВА РЕГЕ ДЕШАВКА СО МАСИВ МАСИВ БУЈАГА ПЛЕМЕНСКИ ВОЖДОВИ ПОД ВРХОВНО ЛИДЕРСТВО НА ГЕНЕРАЛ ЛИВАЈ ПОТПОМОГНАТ ОД ГОЛЕМ БРОЈ НА АРТИСТИ И САУНД СИСТЕМИ КАКО И НАШИОТ ВРХОВЕН НАТИ ФАЈАХ СС. ОД ДОМАШНАТА ПОДРШКА ТУКА СЕ ЗАЈОН...