rock

 • Промоција на Македонска Рок Енциклопедија

  Промоција на Македонска Рок Енциклопедија на 08.05.2018 во МКЦ. Македонска РОК Енциклопедија (1963 – 2018) – ПРВ ТОМ Издавач: Corpus Delicti Records Приредувач на Енциклопедијата: Тошо Филиповски Тираж: 1000 примероци 333 МАКЕДОНСКИ МУЗИЧКИ СОСТАВИ Околу 2500 СПОМЕНАТИ МУЗИЧАРИ Околу 400 црно-бели фотографии Жанрови: rock, jazz, blues, electronic, hip hop,...
 • „Зависност” нова песна на Петар Малинов

  Деновиве излезе новиот видео запис на Петар Малинов за песната „Зависност” Харизматичниот кочанчанец Петар Малинов препознатлив по неговите претходни две песни „Мамурен” и „100 денари”, на која му гостува Кацар од Токсиколози, овојпат не изненади со уште еден негов сингл кој несомнено ќе биде летно освежување за македоскиот музички простор. Автор на музиката...
 • Вју со Ади Б.В.С.К. и Данко Армадило

  Двата нови бенда составени со стари вуци и млади евреи ќе рокаат на standoff во летна хавана на 17.06. со почеток од 21 часот. По тој повод си напраифне едно лаф муабетче во Бета хаус Базата да ни пуштат троа информации повеќе за престојните концерти. Бујрумте вју за сите...
 • ИЗЛОЖБА : AGAIN/ BRK? 10 МАРТ ДЕЦАТА НА НАШАТА УЛИЦА

  ИЗЛОЖБА ИМАТЕ ДЕНЕС 10 МАРТ ОД 20:00 ВО ДЕЦАТА НА НАШАТА УЛИЦА  AGAIN/ BRK? ОСИМ ИЗЛОЖБА ЌЕ ИМА И РОК И РОЛЛ СО Miss Marquiz (СПЕЦИЈАЛЕН ГОСТИН А*А Л***С- ЈЕБИГА МОРА ДА ЦЕНЗУРИРАМЕ АЛИ ИЗГЕА СЕ РАБОТИ ЗА А*А ПРЕД Т***О ф**К) НЕШО КАО ОВА : ЕВЕ И НЕКОЈ ПОПАЛАРНИ ПОП...
 • РЕВОЛТ МКД МАЛКУ ПОИШЕ ОД ПОЗНАТО

  РЕВОЛТ Е ЕДЕН МАКЕДОНСКИ БЕНД КОЈ САКА ДА ГО ВРАТИ АВТЕНТИЧНИОТ РОК ЗВУК РЕВОЛТ е бенд кој постои од 2006 година,кога бендот започна да компонира авторска музика. Првите настапи ги има низ многубројните локални клубови низ цела Македонија… Со авторска музика има настапено два пати како учесник на Рок...
 • Minstrel’s Gallery – промоција на “Ignorance Leads to Ruin” + изложба

  Minstrel’s Gallery – промоција на “Ignorance Leads to Ruin” + изложба   Ние сме Minstrel’s Gallery и свириме музика која претежно е progressive/art rock. На 29ти Февруари во 19:00 часот, со концерт ќе го промовираме нашиот прв албум, насловен “Ignorance Leads to Ruin” во салата на кино “Фросина” во...
 • Интервју со скопскиот бенд Kolt

  Kolt е четверочлен рок бенд од Скопје, формиран во 2014 година. Нивната музика ја карактеризираат различни жанрови, од хард-рок, панк-рок, прогресивен метал  и блуз. Во следново интервју дознајте нешто повеќе за бендот и нивниот спот и синг „Chess“, кој е најава за вториот студиски албум „Solipse“. Промоција на истиот...
 • 10 најдобри рок документарци

  Најдобрите рок документарци....
 • Punk Rock Holiday @ Tolmin

  Од денес, па се до 7-ми август, во Толмин Словенија ќе се одржи Punk Rock Holiday фестивалот. Ќе има два стејџа и многу активности. Отварањето ќе биде доделено на Flogging Molly, Against Me! и Anti Flag. Вториот ден ќе рокаат Beatstakes и Madball, третиот The Exploited, Raised Fist и Less Than Jake....