Хип-хоп атракцијата Bad Copy на Демофест

Bad Copy, белградското хип-хоп трио, доаѓа како засилување на ревијалната програма на десетиот Демофест.
Познатите рапери Sky Wikluh, AJS Nigrutin и Timbe ќе настапат на финалната вечер на Демофест, во сабота на 22 јули на “Бетон” стејџот на тврдината Кастел.
Bad Copy е создаден во Белград во 1996 година, од страна на AJS Nigrutin (Владан Аксентијевиќ) и Мики BOJ (Милан Шапоња). По смртта на Мики во 1999 година, групата паузира, а следната година им се приклучува Sky Wikluh (Џорџе Миљеновиќ) и Timbe a.k.a. Timjah da Sensei (Рашид Куртановиќ).
Нивните песни се препознатливи по хумористичните текстови и жаргонот што го користат, а се сметаат за едни од пионерите на хип-хоп музиката во Србија. Тие имаат издадено четири албуми “Orbod mebej” (1996), “Sve sami hedovi” (2003), “Najgori do sada” (2006) и “Krigle” (2013)”Orbod mebej” (1996), “Сам hedovi” (2003), “Во најлош досега” (2006) и “Кригла” (2013), на кои гостувале големи имиња од хип-хоп сцената, како Шкабо, Едо Маајка, Бвана и многу други.

Категории
Промо Бустање

ПОВРЗАНО